| Analisse a întrebat:

Am o poveste cam complicata. Prietena mea cea mai buna a fost cu un baiat 1 an de zile, apoi au inceput certuri etc. S-a despartit de el, iar apoi s-a cuplat cu un baiat care il cunostea de mai mult timp si stia ca o place mult. Am devenit foarte buna prietena cu acel baiat. Acum ne zicem frate, sora... Prietena mea s-a despartit de curand de el si vrea sa se intoarca la fostul. Simt ca acest baiat imi este foarte apropiat... El ma intelege, ma alinta, dar totusi o place pe ea. Acum nu stiu ce sa zic. Nu inteleg ce se petrece in inima mea si daca eu chiar il plac pe acel baiat sau imi este ca un frate pe care nu-l am. Daca i-as zice ca il plac ma intreb cum va reactiona. Adica nu vreau sa stric prietenia cu el si nici pretena mea sa nu ma creada ceva gen profitoare sau altceva. Ma simt rupta in mii de bucatele si nu mai stiu ce sa mai fac! Sfaturi va rog!

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te pui singura intr-o situatie complicata.
Nu stiu in ce masura prietena ta nu mai tine la baiatul asta, dar stiu o regula nescrisa.De actuali,fosti si oricine cu care au fost implicati sentimental prietenii nostri,nu ne atingem,ii lasam in pace,sunt tabu!
E o lege care pare aspra,dar eu o respect o viata intreaga si nu mi-am pierdut nici o prietena din motivul asta.

Pe urma,daca stii ca baiatul asta o place pe prietena ta,de ce vrei sa risti relatia voastra atat de buna si sa-i spui ca-l placi? Nu-ti dai seama ca va disparea rapid din viata ta?
El,initial,s-a apropiat de tine pentru ca esti prietena cu fata care o place,in timp a descoperit ca va intelegeti foarte bine,dar,tu ai spus-o,continua s-o placa pe prietena ta,poate spera chiar ca prin tine s-o recapete inapoi,te-ai gandit la asta?

Daca tii la tine,la prietena ta si la relatia frate-sora cu baiatul asta, lasa lucrurile asa cum sunt, lupta cu tine, nu cu ei, pentru ca risti sa-i pierzi pe amandoi.

| Analisse explică (pentru greece12):

Mersi! Cred ca asa o sa fac... :*

| greece12 a răspuns (pentru Analisse):

Stiu ca ti-e greu, dar uneori trebuie sa ne aparam de noi, impotriva vointei noastre...ca sa ne fie bine!

| neutrino a răspuns:

Prietena ta te va intelege si nu are cum sa se supere pe fericirea ta.

| trixiiie a răspuns:

Am trecut și eu prin mai multe situații similare și am ajuns la o concluzie: chestia asta cu un „prieten-frate" pentru care crezi că ai sentiemnte e o confuzie totală în mintea noastră. Avem impresia că, dacă ne e ca prieten așa de apropiat, va fi un iubit grozav. Adevărul e că nu durează decât foarte puțin, pentru că ne dăm seama că a fost o greșeală. Mai mult, relația de prietenie se strică sad.
Probabil că o să te tenteze atât de tare încât o să-l săruți până la urmă, veți fi împreună un timp și apoi gata (sau mă înșel și veți fi multl timp împreună), dar în general chestiile de genul sunt... basme sad. Pare rău.

| Boubayern a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii spui tipului exact ce ne-ai spus si noua, iar daca acea fata e intr-adevar o buna prietena si ea nu are semtimente pentru el, va intelege. Exista cazul in care pe el sa il indeparteze "indrazneala" ta, dar nu va vi primul tau "frate" care va pleca din viata ta.

| AdrI4NNN a răspuns:

As da copy-paste la ce ai scris tu mai sus, ai vorbit foarte frumos, deci sti ce trebuie sa faci, spune-i ce ne-ai spus si noua, nu risti nu castigi, te pup si iti urez mult noroc :*