| anonim_4396 a întrebat:

So there's this boy...
Imi place de acest baiat de o vreme deja. Nu stiam daca sentimentul este reciproc, de aceea nici nu i-am zis nimic la inceput. Asta pana cand ne-am apropiat din ce in ce mai mult, am vorbit mult pe mess/sms-uri, si am avut primul sarut happy Eram in culmea fericirii atunci, insa ma pregateam pentru un concurs si aproape o saptamana nu am vorbit cu el. Stia care este situatia, i-am explicat, sa nu creada ca-l ignor. Imi facem deja planuri cum sa ne petrecem vacanta de iarana imoreuna, sa iesim in oras, la patinoar, etc. Dar, din pacate, chiar in ziua de 25 dec. am aflat de pe fb ca baiatul respectiv "este intr-o relatie cu o alta fata". (frumos mod de a petrece Craciunul.)M-am simit extrem de rau in urmatoarele zile, numai la asta am putut sa ma gandesc.cum am trecut peste asta, cu greu, a urmat petrecerea de revelion la un restaurant. Amandoi aveam sa fim in aceeasi sala, si el era singur (doar cu prietenii lui, nu si prietena). Inca eram suparata pe el, insa incercam sa fac tot posibilul sa ramanem prieteni, ne cunoastem de mult timp si nu as vrea ca acest incident sa ne strice prietenia. Eram toti pe ringul de dans si la o melodie mai romantica m-am luat in brate, m-a tinut de mana, si eu l-am imbratisat. a fost o senzatie atat de extraordinara! Nu m-a sarutat asa cum speram, dar a fost foarte frumos. Dar de atunci iarasi nu am mai vorbit. Eu sunt de felul meu mai timida, nu prea am experienta cu baietii, dar pe el il plac foarte mult. Ce sa fac? m-am gandit ca intr-o seara sa-l invit la o plimbare, sau undeva sa putem sa vorbim doar noi doi si sa-l intreb care este situai intre noi? O sa fiu sincera, o sa ii zic ce simt eu. Ar fi o alegere buna? Sau ce sa fac? Nu mai pot sa astept fara sa stiu ce se intampla cu adevarat. It's killing me! Stiu ca a fost cam lung, dar sper sa ma ajutati. Mersi mult si funda pentru cele mai bune sfaturi! (fata, 17 ani)

Răspuns Câştigător
| GuitarGirl123 a răspuns:

Salut. In primul rand imi pari cu picioarele pe pamant, rationala si nu esti o fata cum se gasesc pe toate gardurile (asta din ce si cum ai scris). Vreau sa te intreb in primul rand daca esti sigura ca vrei sa pierzi o prietenie in favoarea unei relatii care intr-un final tot se va termina si tot vei ajunge sa suferi putin. Nu vreau sa fiu pesimista ci doar realista.
Acum, daca baiatul asta te placea cu adevarat nu intra intr-o relatie cu alta fata doar intr-o saptamana. Ai grija sa nu se joace cu tine. Ai putea sa il chemi la o plimbare dar nu stiu daca ar fi potrivit sa ii spui ce simti. lucrurile ar trebui sa fie lasate sa vina de la sine. Ai grija, trebuie sa te iubesti si sa te respecti in primul rand pe tine pentru ca daca tu nu o faci cine ar putea sa o faca? Poate ar trebui sa nu te lasi usor, daca vrea sa te sarute sa nu te lasi si sa pastrezi putin misterul. Nu stiu ce sa zic mai multe pentru ca nu prea stiu cum este relatia intre voi. Nu-mi ramane decat sa-ti urez bafta! happy

3 răspunsuri:
| deeadragutza2 a răspuns:

Buna si eu am trecut prin ceva asemanator am aflat ca e intr-o relatie cu o fata in timp ce era cu mine. am vrut sa ramanem prieteni si sa uitam ce s-a intamplat iar acum suntem cei mai buni prieteni. ar fi bine sa il intrebi direct in fata ce sentimente are pentru tine si ce are de gand pe viitor si zii deschis in fata ce simti asa poti sa iti dai seama daca aveti vreo sansa impreuna

| CopilNeastâmpărat a răspuns:

Eu spun sa vorbesti cu el... Chiar daca nu are aceleasi sentimente pe care le ai tu pentru el, macar clarifici situatia. Nu e bine sa stai asa, dupa el. Va intalniti, vorbiti si rezolvati happy. Sper ca ti-am fost de ajutor. Baftaa :*.

| AdelaDiana a răspuns:

Pai draga te inteleg perfect am fost si eu in aceasta situatie, doar ca eu am 15 ani.Si acum sint cu acel baiat de 2 luni.Si stii de ce? Pentru ca am prins curaj l-am sunat si i-am spus:Eu nu mai pot sa merg mai departe in felul asta,asa ca te rog sa imi spui ce sentimente ai faa de mine si cine sint eu pentru tine, ca sa nu traiesc doar cu sperante.
Mi-a fost mai usor pentru ca i-am spus pe telefon, dar totusi ar fi mai frumos daca i-ai spune asta in fata.Prinde curaj.Hai fii desteapta, am ajuns in secolul 21 ca si fetele sa faca primul pas intr-o relatie...asta e.Nu ai nimic de pierdut.