| ArianaDwen a întrebat:

Am o problema. M-am mutat de curand intr-o clasa noua, iar situatia mea acolo nu este foarte fericita.
Am fost politicoasa cu toti si am incercat sa nu intervin prea mult in discutii, si totusi colegii isi bat joc de mine, spunandu-mi ca sunt urata, proasta si grasa, umilindu-ma zilnic.
Adica stiu ca aspectul meu nu e foarte placut si nu am note foarte mari, dar chiar ma deranjeaza lejeritatea cu care ma jignesc.
Ba chiar se si indeamna unii pe altii sa ma enerveze.
Nu va ganditi ca sunt sunt batuta, pentru ca nu este asa. Ei doar tipa la mine, rad de nasul si corpul meu, si eventual imi arunca lucrurile pe jos.
La ora de sport sunt batjocorita pentru ca sunt grasa si spun ca nu pot face nimic asa cum trebuie. Considera ca tot ceea ce fac eu trebuie luat in ras.
Si nu pot intelege de ce. Nu sunt frumoasa, dar nu ma consider nici un dezastru al naturii. Am colege chiar mai urate si grase decat mine, si totusi ele sunt respectate in coleciv.
Mi-am spus problema dnei diriginte si ea nu a facut nimic.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Dilavia a răspuns:

Un om mai bun decat tine nu te va judeca niciodata ca esti mai prejos decat el. ci un om mai prejos decat tine te va judeca zilnic incercand sa te injoseasca pentru ca el nu se poate ridica la inaltimea ta. nu lua in seama astfel de chestii, toate aceste persoane sunt mai prejos decat tine si sunt constiente de asta, vor face tot ce e posibil sa te coboare mai prejos decat ele. mai bine fii indiferenta, treci pe langa ei cu capul sus si zambetul pe buze! spune-le ca nu te intreseaza daca esti sau nu la nivelul asteptarilor lor atata timp cat esti la nivelul asteptarilor tale, caci asta este scopul tau, sa ajungi la nivelul propriilor asteptari. daca iti spun ca esti urata, grasa, proasta etc., spune-le ca astea sunt defectele tale pe care le stii si le accepti pentru ca fac parte din tine si pentru ca te fac sa fii tu, originala si unicata, nu o copie "perfecta" ca fiecare din ei. spune-le ca tocmai pentru ca se cred perfecti sunt asa plictisitori si nefolositori, asa josnici, niste nimicuri trase la xerox. si spune-le ca tu esti foarte multumita de ceea ce esti!
cand vezi ca iti da lucrurile pe jos, zambeste-le, apleaca-te si ia-le. uita-te in ochii aceluia ce ti le-a dat pe jos cu zambetul inca pe buze si spune-i "orice persoana stie sa faca rau, chiar si cea mai josnica fiinta de pe acest pamant, pe cand doar anumite persoane stiu sa faca bine"
Fii calma draga mea, indiferent de situatie tu trateaz-o cu indiferenta si nepasare. nu te consuma in fata lor, daca o faci le vei da satisfactie si ii vei hrani cu suferinta ta, le vei da putere, incredere si motive sa continue sa te batjocoreasca. Fii la suprafata calma si linistita ca o zi de vara calduroasa, chiar daca inauntrul tau se da o furtuna. Nu iti mai deschide sufletul in fata lor, oamenilor nu le pasa de suferinta ta, sunt doar curiosi si multi dintre ei vor incerca sa iti faca suferinta mai mare. Fii cat poti tu de indiferenta si nepasatoare, arata-le ca nu te afecteaza cu nimic, iar cand esti acasa, singura, doare tu si gandurile tale, plangi! descarca-te, da tot afara, vorbeste cu persoana in care ai cea mai mare incredere, asculta muzica, citeste ceva, atunci, dar doar atunci cand nimeni nu te poate vedea, da-ti drumul durerii din suflet.
Ai sa vezi...ca pana la urma se vor plictisi sa te chinuie daca tu le arati ca nu te afecteaza cu nimic.
Si eu am trecut prin aceeasi poveste. la inceput si eu sufeream si ma enervam in fata lor sperand ca v-oi trezi o urma de vinovatie in sufletele lor. dar n-a fost asa ba din contra i-am facut bucurosi, bucurosi ca si-au atins scopul, acela de a ma face pe mine sa sufar. cand am inteles asta, am facut ce ti-am scris mai sus, am fost puternica in fata lor, si slaba atunci cand eram singura. si stii ceva, am reusit! Usor, usor, toti incepeau sa ma lase in pace, sa prinda respect pentru mine. si-au dat seama ca nu mai imi pot face rau atata timp cat nu ma afecteaza.
Iti doresc succes si toate bune draga mea, daca ai nevoie vreodata, eu sunt aici, oricand poti sa imi trimiti un mesaj privat, eu voi fi acolo sa te ascult si sa te sprijin, sa te ajut sa te descarci si sa treci peste. Ca de la o fata care a trecut prin povestea asta, la o fata care tocmai trece prin aceeasi poveste. Eu te inteleg, stiu cum te simti, ce simti, ce gandesti, stiu ca ti-e scarba sa margi in locul ala, sa dai ochii cu ei, stiu ca vrei sa fugi departe, undeva unde sa fii singura, doar tu, unde sa nu te gaseasca nimeni, stiu gustul ala amar pe care il ai in gura de cate ori te gandesti la ei si locul ala. da, le stiu pe toate! langa mine n-a fost nimeni sa ma ajute cu aceasta problema. insa eu, acum, sunt aici sa ajut pe altii sa nu treaca prin ce am trecut eu, sa le fiu aproape, sa ii sprijin, sa nu se simta singuri asa cum m-am simtit si eu atunci! Oricand ai nevoie sa vorbesti, nu ezita sa apelezi la mine!
toate bune scumpo, ne mai auzimwinking pupici! :*

| ArianaDwen explică (pentru Dilavia):

Iti multumesc mult de ajutor

| Dilavia a răspuns (pentru ArianaDwen):

Oricand! poti sa imi ceri oricand ajutorul! :*

19 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Uite eu unul ti-o zic pe direct, poti sa ignore tu si sa raspunzi in 15 peri, poti sa le faci lor absolut tot ce vrei ca nu o sa tina, vor rade si te vor batjocorii pana la finalul liceului. Trebuie sa te gandesti bine ce ii face pe ei sa faca asta. In primul rand, tinta batjocorii intr-un colectiv este cel sau cea, care este vulnerabila. Tu esti vulnerabila, "Aspectul tau nu este placut" "nu ai note foarte mari". Nu ai incredere in tine, si asta iti afecteaza viata total. Trebuie sa te simti bine in pielea ta. Pun pariu ca si tu crezi unele chesti din ce zic ei, ai doar impresia ca ei exagereaza, dar te simti in felul cum te vad ei. Esti ca un animal ranit haituit de toti, e normal, ca asa suntem noi imbecili in tara asta. Trebuie sa fi mai mandra de tine si de potentialul tau, incearca sa faci o schimbare. Daca te intereseaza idea mea, iti pot da mai multe detalii, dar acum e tarziu si nu pot scrie prea mult, dar m anunti si iti scriu ideea mea. Inclusiv faptul ca spui "sunt college mai urate si mai grase". Nu esti urata si nici grasa, decat daca lasi tu sa fi asa, daca te simti tu asa. Am vazut grase ( de 100kg+) care erau in centrul atentiei si le placea toata lumea. Hai putin curaj, eu unul pun pariu ca esti frumoasa

| ArianaDwen explică (pentru Purec):

Multumec mult pentru tot :**

| Purec a răspuns:

Si inca ceva, daca ai discutat cu diriginta, mai mult ai adancit problema, nu rezolva nimic un professor, mai rau te departeaza de o posibila integrare

| Emilian65 a răspuns:

Daca diriginta nu te-a ajutat cu nimic, mergi si spune problema ta conducerii scolii. Poate rezolva conducerea scolii problema ta.

| ArianaDwen explică (pentru Emilian65):

Multumesc pentru ajutor :*

| sabin89 a răspuns:

Dirigintii in general nu fac nimic. Adica fac, isi iau salariile la sfarsit de luna. Situatia pe care o descrii tu e tipica. Poti sa consideri raspunsurile care s-au dat pe aici la cei ce trec prin situatii asemanatoare. Adica, in primul rand sa fii mai putin sensibila la neghiobiile celor din jur. Raspunde-le si tu in doi peri (Ex.: "Stai cam prost la capitolul inteligenta...si stramba-te putin la el/ea). Apoi, urmareste lucrurile care au valoare, cum ar fi sa iti faci o prietena (mai cu bun simt), sau doua, sau trei. Asta iti confera ceva stabilitate. Si, bineinteles, fii atenta la ore, incearca sa intelegi (si sa iti placa), ia note pe cat posibil bune...In rest, sfideaza-i pe prosti. Numai din ce ai scris aici imi dau seama ca esti o persoana constienta de valoarea scolii (aproape ca nu ai nicio greseala gramaticala sau de ortografie); ai deci toate sansele sa ajungi sa fii invidiata de ceilalti.

| ArianaDwen explică (pentru sabin89):

Iti multumesc pentru ajtor :*

| Lawliet14 a răspuns:

Pai momentan trebuie sa ii ignori, asa te integrezi. E ca un fel de test pentru tine din partea lor. Daca vezi totusi ca nu se schimba lucrurile dupa ce ii ignori, atunci apelezi la diriginta, directiune, etc!

| ArianaDwen explică (pentru Lawliet14):

Multumesc de ajutor :*

| grab a răspuns:

Mai incearca o scoala.
sau incearca sa te imprietenesti cu unul din gasca si sa incerci astfel si integrarea in grup.

| ArianaDwen explică (pentru grab):

Multumesc de sfat :*

| xCrazyGirl a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. pana acum 2 saptamani. Dar le-am aratat ca sunt tare si ca nu ma doare nici unde de ce spun ei asa ca am inceput sa-i ignor. Intr-o zi un baiat m-a facut in toate felurile si nu am mai suportat asa ca am dat cu el de perete si toti s-au speriat. mda de atunci sunt considerata o fata de care nu trebuie sa te legi daca vrei sa ramai intregwinking

| ArianaDwen explică (pentru xCrazyGirl):

Multumesc pentru sfat :*

| xCrazyGirl a răspuns (pentru ArianaDwen):

N-ai de ce :* :3

| NgrMdx a răspuns:

Trebuie sa fii tare si sa ai incredere in tine..si mai da-le peste nas cateodata.
Acum asa sunt tinerii,te judeca dupa infatisare,inaltime,note, imbracaminte...e naspa ca s-a ajuns aici.
Daca simti ca nu te integrezi acolo, de ce nu te intorci la vechea scoala?
Oricum, nu lua in seama rautatile unora, numai de asta sunt in stare...asta dovedesc ce fel de persoane sunt.

| ArianaDwen explică (pentru NgrMdx):

Iti multumesc de sfat :*

| DamnKid a răspuns:

Ignoră-i, e normal să facă asta deoarece nu sunt obișnuiți cu tine, probabil că pe acele fete le respectă deoarece din clasele mici au format un colectiv și este probabil ca și de ele să se fi luat în trecut, probabil că o să înceteze și cu tine o dată ce o să vadă că le dai peste nas și nu îți pasă... lasă-i să vorbească singuri, nu îți mai arăta sentimentul acela în fața lor, o fac dinadins pentru a te răni. Însă dacă n-o să înceteze, părerea mea ar fi aceea să te muți în altă clasă... știu că va fi o a doua etapă școlară grea, dar cred că așa va fi mai bine pentru tine. Ai grijă și îți urez baftă.