| UnCopilMicuts a întrebat:

Cum sa incep? eu am avut ciclul menstrual pe data de 9. Dupa 14 zile adica pe data de 23 este fertilitatea. Am inteles de la altii ca daca fac dragoste inainte cu 2 zile de fertilitate pot ramane insarcinata. Problema este ca eu nu am facut inainte cu 2 zile, am facut exact in ziua fertila. Si alta problema ar fi ca am facut dragoste stand in picioare si el si-a dat drumul in mine dar peste un minut a curs tot afara. Este vreo sansa sa raman insarcinata? Va rog din tot sufletul explicati-mi si ajuta-ti-ma caci ma chinui de mult sa am un bebelus. Nu incapeti cu misto-uri. Dau fundita cel mai bun raspuns.

P.S. Daca am avut contact sexual pe data de 23 (exact in ziua fertila) in ce zi pot face un test de sarcina? Cat mai repede posibil. Din cate am inteles se face dupa 7 zile de la contact. Multumesc :*! Astept raspunsuri explicite.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai destule sanse sa fi ramas insarcinata, numai ca inainte de 21 de zile de la data contactului sexual orice test de sarcina este irelevant.
Iti inteleg dorinta enorma sa ramai insarcinata, dar va trebui sa astepti.
Daca in martie vezi ca intarzie menstruatia, in 17 martie poti face linistita un test de sarcina, cu prima urina de dimineata.
Si-ti doresc sa fie pozitiv.
happy
Rabdare!

| UnCopilMicuts explică (pentru greece12):

Am facut un test, dupa 7 zile de la concepere sia iesit negativ.Ce sa cred? sad

| greece12 a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Am citit.
Sa crezi ca testul e irelevant, ti-am explicat, pana nu trec aceste 21 de zile, orice test ai face va iesi negativ.
Testele de sarcina se pozitiveaza(daca esti insarcinata) in momentul in care pot evidentia hormonul HCG, gonadotropina corionica umana, hormonul sarcinii, care la inceput e foarte scazut dar dupa 10-12 zile de la conceptie se dubleaza la fiecare 48-72 de ore.
Poti face un test de sange, e si mai sigur si mai repede, in sange hormonul HCG apare la 11 zile de la conceptie.Cu testul de urina, intarzie mai mult.
Rabdare iti trebuie, stiu prin ce emotii treci!
happy

8 răspunsuri:
| nutsa a răspuns:

Da, ai cele mai mari sanse sa ramai insarcinata.Iti doresc sa fie pozitiv testul! happy

| neutrino a răspuns:

Da, indiferent de inaltimea ta. Nu conteaza nici marimea, dar nici inaltimea!

| sofisis a răspuns:

Cum anume ti-ai calculat ca 23 a fost ziua fertila? Ai termometru special?
Pentru ca daca nu, nu ai de unde sa stii ca fix in ziua aia ai avut tu ovulatia.
Sarcina se poate prinde oricand, in principiu. Nu depinde DELOC de pozitia sexuala si uneori se prinde fix cand nu esti in punctul de fertilitate maxima. alteori atunci. Sunt atatea femei care stau cu termometru dupa ele si tot nu raman insarcinate.
Daca zici ca te chinui de mult sa ai un copil mie mi-e clar ca nu prea ai trecut si pe la un medic pentru problema asta, pentru ca nu imi pari prea cunoscatoare in ale sexualitatii/fertilitatii

| Felys a răspuns:

Poti ramane insarcinata, nu are nici o legatura pozitia in care ati facut-o, spermatozoizii sunt sute de mii, nu au curs toti, in ceea de priveste testul nu va fi valabil decat peste 3 saptamani distanta de actul sexual, deci mai ai de asteptat pana sa iti fie confirmata sau infirmata o sarcina

| Alcyon a răspuns:

Testul de sarcina se face la trei saptamani.

| grab a răspuns:

Eu credeam ca nu ti-l doresti, si ne intrebi aici cum faci sa dea el pe langa.
atata timp cat ti-l doresti, cele mai bune sfaturi ti le da un obstetrician-ginecolog. noi, evident, o sa facem misto, pentru ca nu e normal sa intrebi chestii atat de responsabile pe un site unde, de obicei, se cam face misto de cei care sunt simtiti mai prostanaci sau mai necititi.