| alexandraad a întrebat:

Exista vagin prea larg sau strâmt? Sau penisurile sunt oarecum de vina? Sau o umezire prea puternica? Ce părere aveți?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaginul este stramt in stare nromala dar elastic, putand sa se extinda atunci cand este excitata, asa se explica ca pot intra si penisuri de 20cm.
Vaginul se dilata cand la o nastere, ca sa permita copilasului sa iasa, dar isi revine la normal, in 30-40 zile de la nastere.
Umezirea vaginala este parte din excitarea si pregatirea pentru sexul cu penetrare, perfect normala tuturor femeilor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este : bineinteles ca DA. Lumenul (diametrul) vaginului poate fi foarte diferit din cele mai diverse motive.
Exact din acest motiv s-a inventat si exista operatia de corectare sau remodelare a largimii vaginului prin : vaginoplastie (sau cea de labioplastie) prin care sunt corectate posibilele ''deviatii'' de la diametrul normal al unui vagin mult prea larg sau un vagin prea strâmt.
https://clinicazetta.ro/......-feminine/
Bineinteles ca si penisurile pot fi de foarte multe ''calibre'' : subtiri, medii, groase sau foarte groase.
De asemenea si vaginul poate fi : uscat, semiuscat, normal umectat sau de-a dreptul... (foarte) balos.
Depinde de norocul sau ghinionul fiecarui individ : fata/femeie cat si baiat/barbat. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

1. Desigur;
2. De vină pentru ce?!? Încălzirea globală? atunci... nu;
3. Umezirea cui?
4. Despre ce anume, că ai pus deja 3 întrebări mai sus? Și niciuna nu e clară.

| doctorandus a răspuns:

Da, poate exista vagin prea stramt, sau poate fi de la vaginism; in orice caz vaginul se poate mari, in special dupa nastere. De asemenea, iti poti antrena vaginul pentru contacte sexuale, prin masturbare sau exercitii Kegel.

Da, poate exista nepotrivire de dimensiuni intre parteneri.

Umezirea prea puternica nu vad ce legatura are cu dimensiunea vaginului: mai bine un vagin prea umed decat unul uscat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

In ce sens nepotriviri? Adica un penis de 13cm lungime si 12 circumferinta, nu ar fi potrivit pentru majoritatea? Ma refer la cele care nu au experimentat penisuri de 20cm, la virgine, gen.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exita undeva prin lumea asta si trandafiri rosii, dar atentie... si galbeni.

Exista tot felul de persoane, unele pot sa se incadreze in ce ai scris, altele nu. Deci da.
Legat de a doua parte, penisurile sunt de vina pentru... ce? Ca exista durere? Ca exista nu stie persoana sa il foloseasca? Nu, exclus. Nu exista o vina, exista oameni si cazuri. Daca acel barbat nu stie sa satisfaca o femeie sau daca acea femeie nu poate fi stasfacuta asa usor... asa tine strict de cele doua persoane, cazuri si cazuri.

Dar in general, atunci cand cei doi se inteleg si au o relatie buna, atunci cand au rabdare si pun satisfacerea partenerului pe primul loc intr-un act sexual, se compenseaza reciproc si indeferent de cele doua aspecte mentionate de tine, tot ar trebui sa ajunga la o placere comuna.

Umezire prea puternica pentru ce? Exista si umezire puternica si una mai putin puternica, depinde iar de fiecare om in parte. Daca faci referire, din nou la placerea sexuala, atunci probabil ca una dintre persoane nu s-a excitat suficient, nu a avut loc un preludiu potrivit sau pur si simplu ceva nu este bine la mijloc.

Numai bine!

| Frank51 a răspuns:

Toate femeile functioneaza la fel, in prima parte a vietii vaginul este stramt, isi mentine forta muschilor si revine la forma initiala dupa contactele sexuale. Dupa ani si ani si prima nastere muschii se slabesc, vaginul nu va mai reveni la forma "de altadata", si evident va fi nevoie de un penis mai mare si mai gros pentru a simti aceeasi presiune ca si inainte. Deci absolut toate vaginurile trec prin fazele astea, fara exceptii.