| andreealaviniamusat a întrebat:

Hei, TPU.
Îmi întârzie ciclul menstrual. Am luat antibiotic, mai precis Zinat, pentru infecție urinară imediat după terminarea ciclului anterior.
Credeți că poate fi din cauza asta? Am o zi întârziere, dar de obicei îl aveam regulat. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si excta, trebuie sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale, care pot fi de la unele minore la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul unui ciclu menstrual. Asa ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT si sa reprezinte doar mici abateri in +/- de cateva zile, insa pot sa existe si situatii in care uneori pot ajunge chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul tau, cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu un numar imposibil de anticipat de zile dar care de regula pot fi de circa 3-5-7 zile de prelungire/intarziere. Numai in cazul in care NU se poate stabili cu precizie ZIUA OVULATIEI, doar atunci nu se poate determina ziua precisa, de pornire a menstruatiei. Atat data ovulatiei cat si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt 2 procese direct legate intre ele, adica interdependente, sunt stabilite si dirijate numai/doar strict HORMONAL si din acest motiv intarzierea NU apare ca urmare a unui factor extern cum ar fi folosirea acelor antibiotice. Stresul, raceala sau boala comuna, NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine, deci in cazul tau nu poate fi vorba de asa ceva. In cazul tau se pare ca s-ar putea sa fi vorba cel mai probabil, pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale mai ales daca se ia calcul ca in urma cu un an ciclul tau menstrual era chiar foarte dereglat. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, antibioticul nu intarzie menstruatia!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e din cauza zinat-ului ai doar o intarziere cauzata probabail de o dereglare hormonala.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca e din cauza antibioticului. Oricum nu e o intarziere decat de o zi in fond asa ca nu trebuie sa te ingrijoreze. Uneori si cele mai regulate cicluri menstruale sufera mici intarzieri sau dereglari din diverse cauze de cele mai multe ori de tip hormonal. Cel mai probabil in cateva zile iti va aparea menstruatia.