| sweetys a întrebat:

Buna! Am luat antibiotic, mai precis augmentin, la recomandarea dentistului, deoarece am avut o extractie de masea. Oare din cauza antibioticului sa imi intarzie menstruatia? De obicei imi vine fix pe fix, acum are 4 zile intarziere, iar sarcina nu intra in discutie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nicidecum. Alta e cauza.

| sweetys explică (pentru Dandiiiiiiii):

Reactie adversa la antibiotic. Am facut o candidoza de toata frumusetea, de aici si intarzierea. In concluzie tot antibioticul e de vina?

| Cris9595 a răspuns (pentru sweetys):

Buna!
Da, este de la antibiotic. De fiecare data când luam antibiotic făceam candidoza vaginală și/sau îmi întârzia menstruația. Acum, de fiecare data când iau antibiotic, țin sa mentionez doctorului ca fac candidoza și îmi recomanda fluconazol, 2 pastile la interval de 2-3 zile, nu mai știu exact. De când iau antibitic combinat cu fluconazol, repet, la indicația medicului, nu am mai avut probleme cu candidoza.
Multa sănătate!?