| Marta181817 a întrebat:

happy
Numele meu este Marta, am o relatie stabila de aproape un an si a intervenit o mica problema. Doresc sa va cer un sfat, o parere in legatura cu rezolvarea problemei happy e scurta deci VA ROG!
Eu si cu iubitul meu iesim des in oras, si uneori iesim si cu cel mai bun prieten al sau. Stam toti 3 si discuta, vorbim, chiar imi plac acest gen de iesiri.
Problema este ca acum cateva zile prienul sau mi-a propus sa iesim, eu am fost de acord spunand ca il anunt eu pe iubitul meu dar el (prietenul) a spus ca nu e nevoie... ca am putea iesi noi doi.
Problema : Chiar tin la prietenul meu si nu vreau sa-l ranesc. Acesta este cel mai bun prieten al lui din copilarie si chiar nu vreau sa se certe sau ceva. Eu chiar nu am nici un fel de atractie pentru prietenul sau si nu vreau sa-i supar pe nici unul dintre ei. Se spune ca "Fetele vin si pleaca, prietenii raman"
Intrebare : Cum sa nu-i supar pe nici unu, si sa-l fac pe prietenul iubitului meu sa inteleaga ca este total gresit ce face?
Avem amantrei laughing) aproape 18 ani
Multumes Funda Multumesc,

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Refuza invitatia inventand o problema pentru ziua in care a stabilit-o.
Daca insista si reprogrameaza invitatia, refuza-l din nou, scornind o alta "problema".
In felul asta nu are motiv sa se supere pe tine.
Daca insa baiatul tot insista, inseamna ca nu-i este iubitului tau atat de prieten cum crede el si e cazul sa-ti anunti iubitul urgent, inainte sa afle si varianta "amicului".

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimic mai simplul; ii spui ca nu-ti provoaca/nu simti nicio atractie persoana lui si il admiti in viata ta ca pe un simplu prieten. Te asigur ca va intelege.

| neutrino a răspuns:

Fie prietenul tau a pus totul la cale, fie prietenul sau este un ...magar. Intalneste-te cu el si cheama-l la intalnire si pe prietenul tau, astfel incat cei doi sa-si rezolve problema intre ei.

| Emilian65 a răspuns:

Nu raspunde la propunerea facuta de prietenul prietenului tau. Spune -i ca esti fidela prietenului tau si nu poti iesii la plimbare cu altcineva.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am impresia ca iti place putin si de prietenul prietenului.
De aceea nu stii cum sa procedezi.
Ori prietenul tau este si gay si te tine de umplutura, ori vrea sa te imparta si cu prietenul sau cel mai bun.

| TPUuser199 a răspuns:

Cred ca este mai ok sa ii spui prietenului tau de "propunerea" primita. Daca tine la tine, il va indeparta pe amicul lui cat mai repede posibil, deoarece nu e ok ceea ce face prietenul sau, din punctul meu de vedere. Iar tu nu accepta, daca vrei sa ramai intr-o relatie cu actualul.

| Marta181817 explică:

Prietenul meu... nu am avut niciodata vreo cearta serioasa, nu este omul care sa aiba nevoie de teste si incercari, el este omul care isi pune toata increderea deci. prietenul lui nu-i tocmai bun, dar totusi, se cunosc de atata timp, cum va alege in cine sa aiba incredere?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marta181817):

Raspunsul dat de mine se refera la acel prieten comun. Doar cu el trebuie sa vorbesti. Doar daca nu intelege de vorba buna va fi cazul sa-ti anunti si iubitul.