| heartbeat99 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi, utilizatorii TPU. Daca iubitul/iubita ar avea un prieten de sex opus inca din copilarie, prietenul/prietena respectiva avand pe cineva alaturi, i-ati interzice partenerului contactul cu acel/acea prieten/a din copilarie? Doar ce am fost parasita pe motiv ca am iesit in oras cu prietenul meu din copilarie (avand in vedere ca au fost si alte persoane cu noi, nu am fost singuri), si evident, l-am mintit pe prietenul meu pentru a-l proteja oarecum. Ideea e ca si eu am patit un lucru relativ asemanator din partea iubitului meu (am fost mintita ca el este acasa, cand de fapt era la o petrecere din acelasi motiv, pentru a ma proteja). Tind sa mentionez ca nu a existat vreodata vreo relatie intre mine si amicul meu, nici o apropiere exagerata, el avand la randul lui prietena. Vi se pare normal un astfel de lucru, ati face si voi la fel? Si cum sa procedez ca sa repar situatia, avand in vedere ca nu vreau sa renunt la o relatie de 2 ani.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Problema este ca, tu l`ai mintit ca sa-l protejezi, insa el te-a mintit pentru ca la acea petrecere urma sa se vada cu cineva anume si nu dorea scandal.De aceea a reactionat in halul asta cand ai facut`o tu.Pentru ca se simtea cu musca pe caciula. Nu repara nimic, nu ai ce sa repari.Mai bine acum decat mai tarziu, tinand cont de ce a facut el.Iti vei gasi pe altcineva.

7 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

Daca tu știi ca nu poate exista o relație între tine si amicul tau nu vad de ce ți-ai mințit prietenul, mai ales ca erau mai multe persoane cu voi. Iubitul tau nu s-a supărat pentru ca ai ieșit intr-un grup in care era si amicul tau, ci pentru minciuna in sine..Nu va veți proteja niciodată daca va mintiti. Spune-i prietenului tau adevarul, ca tu chiar tii la el si nu vrei sa-l pierzi dintr-o prostie. Daca si el a făcut același lucru propune-i sa nu va mai mintiti reciproc, si sa va Spuneti adevarul pentru ca numai așa va rezista relația.
Sa-ți răspund acum si la întrebare:nu i-as interzice niciodată prietenului meu sa se mai vadă cu o amica de a lui din copilărie pentru ca si eu am amici din copilărie si continui sa ma vad cu ei, ar fi gelozie dusă la extrem daca as face asta si el ar trebui sa se vadă pe ascuns cu respectiva

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta pe cine protejezi tu mintind? laughing sper ca baiatul sa fuga urgent de tine

| Kaℓi a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Tot pomenesti halele alea, pe unde sunt si ce se intampla in ele? big grin

| Kaℓi a răspuns:

Pe mine m-au ametit slash-urile alea.

Acel/acea prieten/prietena pentru care tu/el ati devenit mincinos/mincinoasa, merita sacrificiul?

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca nu voi intelegi notiunea de minciuna. Sunt foarte rare cazurile in care poti proteja pe cineva cu ajutorul unei minciuni.

Grav nu e faptul ca ati iesit fiecare separat, e normal sa faceti asta. Grav e ca va mintiti reciproc si credeti ca faceti un bine asa. De fapt voi va construiti o relatie bazata pe minciuna...si daca acum mintiti cand iesiti separat, veti ajunge foarte curand sa va mintiti foarte des, din orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minti ca sa nu ai tu dureri de cap, nu ca sa protejezi pe cineva. Si acum, dupa ce l-ai mintit pe el, ne minti si pe noi, ca l-ai fi mintit ca sa-l protejezi! Probabil te minti si pe tine ca sa fii impacata cu soarta. Viata ta e o minciuna, daca ala are capul pe umeri, va fugi unde va vedea cu ochii.

| OMFGConrad a răspuns:

Prea multă gelozie, eu zic să te bucuri că ai scăpat de unul ca ăsta.