| CatrinaAndreea a întrebat:

Revin cu o noua intrebare. Dupa ce am avut acele scurgeri maronii care m-au tinut aproximativ 2 zile,acum am o senzatie continua de urinare,ma ustura si ma doare atat la nivelul vulvei cat si la clitoris. Sa fie vreo infectie urinara? Puteti sa imi recomandati niste creme? Sau, am auzit ca spalaturile cu ceai de musetel ar fi bune. Multumesc.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la ginecolog termina cu leacurile astea babesti

| corbulalbrosu a răspuns:

,,Am o senzatie continua de urinare, ma ustura si ma doare atat la nivelul vulvei cat si la clitoris. Sa fie vreo infectie urinara?""
Probabil ca DA fiindca doar in astfel de situatii apare senzatia de disconfort si de durere a intregii zone vulvo-uretrale. Daca in timpul sau imediat dupa urinare, se manifesta o senzatie de durere, arsura, mancarime sau alt fel de disconfort, o astfel de manifestare reprezinta un simptom al unei afectiuni a tractului urinar. Aceste afectiuni sunt urmarea unei infectii, inflamatii sau a altor boli ale tractului urinar (uretere, vezica urinara, uretra. rinichi) sau chiar si al intregului sistem/aparat reproductiv. Poti incerca sa-ti faci spalaturi cu infuzie de musetel si sa folosesti ca unguent a intregii zone vulvar-anale, crema cu extract de galbenele. In cazul in care situatia existenta nu se amelioreaza si vindeca in decurs de 4-5 zile, este indicat sa fie prelevata o proba de urina care sa fie analizata intr-un laborator de analize medicale pentru a se depista daca exista si a fi stabilita natura agentului patogen. Doar asa poate fi prescris tratamentul adecvat in cazul in care acesta devine necesar. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

De ce nu mergi la un control ginecologic? Pana la urma e vorba de sanatatea ta.

| Teo29 a răspuns:

1. Fa-ti un sumar urina+ urocultura cu antibiograma la un laborator gen Sante, Medlife, Regina Maria.

2. Dupa ce faci analiza la urina ia-ti de la farmacie uractiv forte, e cel mai bun din gama lui. ( citeste proespectul inainte ca sa stii cum sa iei pastilele )

3. Lasa spalaturile ca nu ajuta mai deloc, mai bine bea ceai renal caldut si cumpara-ti un sapun intim de calitate din farmacie.

4. Cu rezultatul de la analiza de urina mergi la medicul de familie daca ti-a iesit vreo problema sau daca dupa cateva zile de uractiv forte nu ti se amelioreaza problema. ( Cauta cauza racelii tale si elimin-o pe viitor ).

Toate cele bune

| Cioboteanu_Tudor_1982 a răspuns:

Lapte de bou ai nevoie