| Pateuuuuu a întrebat:

Să începem. Luna tecuta mi-a venit menstruatia pe 14, iar luna aceasta mi-a întârziat 2 saptamani! M-am super panicat, am facut și test de sarcina, deși practic era imposibil să ramân însărcinată deoarece am făcut-o numai protejat și de fiecare data am verificat prezervativul.
aceasta intârziere se poate datora stresului?! Pentru că da, am fost foarte stresată din cauza bacului. Am plâns foarte mult, am stat de dormită. Etc.
Dupa cum ziceam, peste 2 sapt mi-a venit. Adică pe 27!
Exista vreo posibilitate să fiu gravida ținând cont că am facut și test de sarcina și a fost negativ și a și venit menstruatia?
Iar luna viitoare menstruatia va veni dupa aceasta data sau dupa data veche?! Multumesc

5 răspunsuri:
| ιυвιтα a răspuns:

Nu ești însărcinată!
Ține un calendar menstrual pentru a ști data estimată când trebuie să-ti vină.
Trebuie sa știi de cate zile este ciclul tău menstrual(de obicei e de 28 de zile) și în funcție de asta, calculezi următoarea perioada de menstruație.
Sa ai o zi bună!

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea menstruatiei se poate datora atat unor dereglari endocrin-hormonale cat si factorilor de stres sau a unor afectiuni medicale.Insa trebuie sa intelegi foarte clar ca menstruatia se porneste DOAR in cazul in care organismul tau da aceasta comanda deoarece ""si-a dat seama/a inteles"" ca ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU MENSTRUAL, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat din ciclul anterior care s-a terminat si in care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul fecundat prin procesul de NIDATIE in vederea nasterii/formarii unei noi forme de viata. In cazul in care in aceste 3-4 zile menstruatia ta este/a fost la fel cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina posibila/ipotetica. Deci teoretic nu exista nici o posibilitate de a fi insarcinata. Urmatoarea menstruatie in mod normal ar trebui sa se produca cam la data calculata deoarece nu mai ai motive de stres care sa aiba drept urmare dereglari ale organismului tau.Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Ciclul nu este intotdeauna regulat, e posibil sa fie din cauza stresului, stresul este un factor care iti poate incetini ovarul in producerea ovulului, sau a mucoasei uterine in a se desprinde de pe uter... sper ca te-am ajutat

| BiancaGeorgiana8 a răspuns:

Mai informează-te...