| LLPons a întrebat:

Va rog, ajutati-ma si nu radeti de mine. Am nevoie de raspunsuri serioase. Sunt foarte stresata! Acum
9 zile mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Am 17 ani, el 19. Amandoi eram virgini si nu prea ne-a iesit. Eu fiind stramta, iar el nu suficient de "incalzit", nu s-a intamplat mare lucru. A folosit prezervativul, contactul intre organele noastre genitale a avut loc, dar nu cu penetrare decat foarte foarte foarte putin( spre deloc) Nereusind mai nimic, am petrecut ceva timp dezbracati unul langa altul, iar el, desi mi-e groaznic de rusine sa spun asta, a inceput sa ma mangaie in zona de jos, introducand degetul. Asta e tot ce s-a intamplat. Eu ma stresez din orice si ma gandesc continuu de atunci ca raman insarcinata, desi biologic vorbind, nu e chiar posibil. Am citit totusi de internet ca baietii pot elibera un anume lichid seminal care contine intr-o proportie redusa spermatozoizi. Bineinteles, daca asa s-a intamplat, acest lichid evident nu a ajuns in profunzimea vaginului meu, sau poate chiar deloc acolo, dar este posibil sa fi avut contact cu zona mea intima, sau poate chiar sa fi ramas urme pe degetul prietenului meu, desi sper sa nu. Va rog, spuneti-mi daca exista vreun risc sa raman insarcinata!
Menstruatia trebuie sa imi vina pe 10 oct+ o marja de 2-3 zile poate chiar 4, in conditiile in care eu nu am un ciclu regulay. Am avut contact sexual pe 30 septembrie, ceea ce inseamna ca eram in perioada fertila, din cate stiu eu. Va rog, avand in vedere toate aspectele prezentate mai sus, (repet faptul ca s-a folosit prezervativul si ca de fapt, penetrarea nici nu prea a avut loc...adica mai spre deloc!)spuneti-mi care sunt sansele sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acel lichid denumit preejeculator, asa cum este produs de glandele Cowper sau asa numite bulbouretrale, NU contine spermatozoizi. Se poate ca in anumite situatii sa se contamineze prin amestecarea cu sperma ramasa in uretra, insa doar in cazul in care barbatul a ejaculat si dupa ejaculare nu a urinat. In alta ordine de idei daca ciclul tau menstrual este NEREGULAT determinarea perioadei fertile practic este incerta si este aproape imposibil de stabilit daca actul vostru sexual dar mai ales acea masturbare a avut loc in perioada fertila sau dupa trecerea acestei perioade. Doar in cazul unei intarzieri de 4 zile data de 30 septembrie ar reprezenta chiar ultima zi a perioadei fertile, in toate celelalte cazuri perioada fertila era deja terminata si posibilitatea de a se forma o sarcina practic imposibila chiar si in situatia in care ar fi ajuns in vaginul tau sperma veritabila si nu acel amarat lichid preejeculator inofensiv. In concluzie atat teoretic cat si practic posibilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica sau altfel spus chiar IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folosind prezervativul, riscul de sarcina este extrem de mic, practic neglijabil. Durata si profunzimea penetrarii nu conteaza

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul a fost protejat, nu a avut loc o penetrare si nici ejaculare in vagin nu cred ca se pune problema unei sarcini.