| AdinaaAd a întrebat:

happy Am si eu nevoie de ajutorul vostru.Acum o saptamana mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu si bineinteles ne-am protejat cu prezervativ, acesta a fost folosit corect si nici nu s-a rupt.Insa am o intrebare:e posibil sa raman insarcinata daca el m-a atins cu degetul in interiorul vaginului iar pe acesta se afla lichid preejaculator sau chiar sperma? Eram si in perioada fertila si de aceea mi-e putin teama. Fundabig grin

7 răspunsuri:
| Zizzou a răspuns:

Nu prea cred, pentru ca fiind lichid preejaculator nu sunt sanse. Nici acea "putina" sperma nu cred ca iti va dauna. Nu sunt eu profesionist, asteapta sfatul unei fete care a experimentat deja asa ceva sau a unui specialist. Din cate imi dau seama slabe sanse sunt. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pe scurt : DAAA!

Şi acum explicaţiile :

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, DACĂ pe deget ERAU urme/resturi de spermă sau lichid „preejaculator"/preseminal, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )!

La vârsta ta ( 14-16 ani, bănuiesc ) NU ar fi trebuit să-ţi începi ÎNCĂ viaţa sexuală DACĂ nu ai cunoştinţe suficiente...

În primul rând ar fi important de ştiut ce vârstă ai, dacă ai ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ),...

Apoi, ar fi interesant de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia - acel aspect ne ajută să ne dăm seama dacă eşti destul de pregătită/dezvoltată din punct de vedere fizic ( pentru o eventuală sarcină, discutăm la cazul general )!

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină, DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Apoi, în urma deflorării/dezvirginării organismul "trece" în alt stadiu de dezvoltare - se produc diverse schimbări hormonale, care POT produce o ÎNTÂRZIERE a menstruaţiei ( chiar pentru o perioadă mai lungă, în SPECIAL în situaţia în care ÎNCĂ nu ai ciclu regulat )!

Aşteaptă să vezi DACĂ îţi vine menstruaţia, apoi ( dacă e cazul ) îţi mai pui semne de întrebare!

Dacă, totuşi, presupui risc de sarcină, ATUNCI poţi face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( iar dacă rezultatul e neconcludent, atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1 test de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Brâncuşi a răspuns:

Hmm cam da tot sperma era...acum depinde trebuie sa faci un control cv...nu prea conteaza parerile noastre voi stiti ce ati facut acolo.

| Ekcstsy a răspuns:

Este posibil

| Dianaㄨ a răspuns:

Spermatozoizii rezista in mediul aerian doar 15 minute, deci, depinde cat de repede ti-a introdus degetul happy

| adazuzu a răspuns:

Daca pe degetul lui se afla lichid preejaculator sau chiar sperma, am motive sa cred ca e foarte posibil sa ramai insarcinata.Cel mai simplu poti merge la farmacie sa cumperi un test de sarcina(cu pipeta"SURE CHECK" iti recomand) si asa, vei stii sigur cum sta treaba.Bafta!

| AdinaaAd explică:

Ca sa dau mai multe detalii, el s-a sters pe deget inainte deci nu l-a folosit cu acel lichid pe el insa ma gandesc ca poate ceva ceva tot ramanea?