| Anamarinela1 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa va cer si eu o parere, am 17 ani si sunt virgina, am o relatie de 7 luni cu iubitul meu, însă eu din cauza sa nu afle ai mei sau ceva, nu vreau sa fac dragoste cu el, eu i-am zis asta lui, iar el a zis ca ii se pare cam ciudat ca fac ce zic ai mei si nu ceea ce simt eu... Deci eram la el acasa, cu toate ca eu i-am zis ca nu vreau sa ma culc cu el, am ajuns dezbrăcați si el a zis ca nu-mi face nimic, am devenit foarte excitați apoi el din cand in cand incerca sa-mi bage penisul in vagin incet. Asta ce vrea sa însemne, pot avea incredere in el sau nu?

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Faceti doar Petting, pana mai cresti si tu si va mai cunoasteti, va mai maturizati.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa ai incredere in el, attat vreme cat spune una si face taman pe dos, incercand sa aiba sex cu penetrare.
Totusi, ce cauti tu la el? De ce te duci la el si te lasi dezbracata, daca nu vrei sa ai sex?
Il provoci, instigi, exciti si apoi afirmi ca nu vrei.
Comporatmentul tau nu-i normal, pentru una care afirma ca nu vrea sex, dar face taman pe dos.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece tu esti singura care ai reusit sa-l cunosti intr-o anumita masura ce-i poate capul vorba aia, in perioada de cand sunteti impreuna. De asemenea tot tu esti si in masura sa decizi daca el este persoana care merita cu adevarat sa aiba privilegiul unic de a-ti dezvirgina ''pasarica''.
Pentru a fi evitata aparitia oricarei situatii neplacute, dar si cu/in scopul reducerii pe cat este posibil a durerii care se produce din timpul dezvirginarii, te sfatuiesc sa NU accepti sub nicio forma, sau in baza oricarei asigurari venite din partea lui, ca NU ar fi necesar/nevoie sa fie folosit prezervativul. Simpla existenta a prezervativului pe penis, reduce durerea dezvirginarii la 1/3 sau chiar 1/4 fata de durerea care apare atunci cand NU este folosit. De asemenea impiedica formarea unei sarcini nedorite. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Si daca totusi consideri ca nu esti pe deplin hotarata sa-ti incepi viata sexuala reala, ai putea sa fii de acord sa practicati petting-ul.
Activitatea sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia asta nu trebuie sa ai incredere in el. Nu iti respecta dorinta ta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Emilian65):

Chiar? Pai daca ei sunt singuri intr-o camera dezbracati in pielea goala, ce va sa insemne? Daca fata nu vrea sa faca sex, sta cu hainele pe ea. Nu-l incita la viol, dezbracandu-se. In asemenea cazuri nici nu este viol daca el i-o baga.

| Andreeush a răspuns:

Zici că nu vrei să te culci cu el dar ajungi să fii dezbrăcată.

| IamJoKeR a răspuns (pentru Andreeush):

Mai nu vrea, mai se lasa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai primit sfaturi bune de la Eteda si corbulalbrosu. Dar trebuie sa tii cont si de el. O relatie este in doi, nu univoca. Nu uita, ca a sta langa tine cand sunteti dezbracati fara a fac nimic, pentru un barbat este un chin. Dar iubirea fizica nu se rezuma doar la sexul prin penetrare.

| Goete a răspuns:

Poti avea incredere. Pana la urma il baga.

Răspuns utilizator avertizat
| JustStitch a răspuns:

Bună Ana! Prietenul tău nu se poate numi iubit deoarece nu te merită fapt ce denotă comportamentul lui. Tu ți-ai exprimat dorința de a nu face sex si el practic te violează fara voia ta, un astfel de om, nu merita o fată asa buna ca tine.

| Eteda a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa iti dau, pana la urma faci cum simti, nu trebuie sa tii cont mereu de dorinta parintilor tai daca nu e aceeasi cu ce simti tu. Si daca baiatul respectiv nu ti respecta cuvantul, pentru ca i ai spus ca nu vrei. desi a asteptat 7 luni si nu s-a dus la alta, eu zic ca daca nu era sa vrea sa fie cu tine nu statea atata timp avand in vedere ca nu va consumati relatia sexual. E alegerea ta, dar fa asta doar cand esti sigura 100% ca vrei

| xzawn17 a răspuns:

Salut daca vrei sa faceti dragoste eu zic sa faceti protejat sanse de sarcina sunt mici dar cine stie.

| Anamarinela1 explică:

Virgina*