| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Voi cum reactionati in certurile cu partenerul de viata? Incercati sa remediati sau atacati?
De la ce pornesc certurile cel mai des, care sunt motivele de cearta cele mai frecvente intr-o relatie? Cand sunteti certati, mai faceti sex?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| esa212015 a răspuns:

Hei hei!
Uite, certurile într-un cuplu putem spune că difera și de relația respectivă, mai exact cât de avansată este, căci crede-mă, un cuplu care este împreună de 5-6 luni se vor certa din diverse lucruri, mărunte oarecum, pe când, un cuplu de 3-4 ani nu mai gândește astfel lucrurile. În fiecare cuplu există certuri, căci asta este o relație, într-o relație există atât suișuri, cât și coborâșuri.
Eu am o relație de 6 ani de zile și sincer, acum certurile noastre nu mai sunt asa ca la început, la început mai degrabă se căuta nodul în papură? nefiind obișnuiți cu firea persoanei de lângă noi, după ani și ani de zile, te obișnuiești cu respectivul/a și altfel abordezi situația. La început există acea gelozie mare, uneori exagerată, iar după trecerea timpului, altfel percepi, da, mai există momente de gelozie, dar nu în acel hal, cu timpul, persoana iubită nu este doar partenerul, ci și familie, iubirea devine totodată o prietenie strânsă, o iubire de tip familial ca să zic. Ideea e ca, dacă iubești, ierți, evident, depinde de situație, dar pentru lucruri mici, se trece cu vederea, nu merită să fim orgolioși, ca e greșit, iar legat de ultima întrebare, relațiile sexuale dintr-un cuplu ar trebui să îi apropie pe cei doi, căci teoretic se bazează pe iubire, deci nu văd de ce nu s-ar întreține relații intime între cei doi. Contează să lase fiecare de la el, măcar puțin, sa se ajungă la un punct comun.

8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

De la femeie pleacă certurile ca are pitici pe creier când nu ii convine ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fug de certuri și o tratez cu indiferenta.
Da mai facem sex eu cu mâna stângă și ea cu amantul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing Deci cand apare o neintelegere deja nu mai discutam de sex, e pus pe pauza happy

| Andrei200202 a răspuns:

Cel mai bine merge sexul dupa o cearta

| mdc98 a răspuns:

Daca sunt prea multe, inchei relatia si gata, doar nu voi sta o viata nefericita si in certuri.

| Cobrakobra a răspuns:

Ii spun milsugios si gata

| bianca0942 a răspuns:

Eu de exemplu încerc să repar în loc să înlocuiesc, dacă am certuri cu persoană iubită încerc să înțeleg cum de s-a ajuns acolo. Certurile provin din mai multe cauze. Cele mai multe fiind geloziilelaughing...dar mna, dacă nu eşti gelos, nu iubeşti.Sexul e opțional.

| jderpower a răspuns:

E absolut firesc să apară certuri în cuplu. Ar fi greșit să faci tot ce-ți stă în putință ca să le eviți. Până la urmă, certurile astea vin din niște neajunsuri pe care le aveți amândoi, care, în mod firesc, trebuie soluționate. Nu e nevoie de atacuri, niciodată: nici în viața romantică, nici în alte feluri de relații. Eu cred că orice problemă poate fi discutată lucid, rațional și sincer. Îți las aici un link care te învață „cum să te cerți mai bine". Poate găsești și niște informații care te ajută să-ți dai seama DE CE te cerți cu cealaltă persoană oricum: https://alomama.ro/tipuri-de-atasament/
Sper să reușești să treci peste toate lucrurile astea, și nu uita că ele fac parte dintr-o relație și vă ajută să creșteți împreună happy