| Dorin_Dragoiu_2000 a întrebat:

Heii am cateva probleme am trecut printr o despartire... am nevoie de cateva sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna si eu am trecut prin mai multe despartiri ultima a fost chiar dureroasa am cazut intr-o epresie adanca luat antidepresive si asa mai departe...dar mi-am revenit cu iesirile afara. Oricat de dureros ar fi iesi afara cu prieteni mergi in club distreaza-te fa orice iti sta in putere si vei trece peste, chiar daca pe ea nu o uiti macar nu te mai gandesti asa mult si incet incet iti revii si o sa gasesti alta fata care te va iubii si o vei iubii si tu. Te inteleg e greu acum dar o sa vezi ca cu timpul o sa treaca si o sa fi si tu fericit. Ai grija de tinewinking

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Acum asta e, nu te mai gandi.
Pana iti gasesti pe cineva, ocupa-ti timpul cu diverse activitati care sa-ti tina mintea ocupata sa nu te mai gandesti.
Si ranile sentimentale se vindeca, ai putina rabdare!

| Dorin_Dragoiu_2000 explică (pentru ROB3RT89):

Chiar iti multumesc dar nu cred ca pot sa uit asa repede. orice gand ma duce la ea am facut multe amandoii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cauta alta
2. Cauta alta
3. Iesi cu ele
4. Nu te mira ca o sa te gandesti la fosta
5. Nu te abtine de la gandit la fosta.

| T0T a răspuns:

Depinde cât de serioasă a fost relația. Probabil nu ai avut cine știe ce relație serioasă și va trece peste câteva zile, maxim săptămâni. Ce pot să te sfătuiesc e pentru viitor. Probabil vei avea relații mai serioase sau probleme mai serioase însă diferența o face tăria cu care treci prin ele. Există un model numit Kubler-Ross care se referă la niște stadii ale durerii(diverse, inclusiv despărțiri după relații serioase). În ultima etapă ai acceptarea. Toți ajungem ajutați de timp la acea acceptare, asta dacă avem acea tărie care să ne mențină la suprafață(cred că ai auzit des vorba cum că timpul le rezolvă pe toate).

"Grieving a lost serious relationship
Denial: The person left behind is unable to admit that the relationship is over and may continue to seek the former partner's attention.
Anger: The partner left behind may blame the departing partner, or themself.
Bargaining: The partner left behind may plead with a departing partner that the stimulus that provoked the breakup shall not be repeated. Example: "I can change. Please give me a chance." Alternatively, they may attempt to renegotiate the terms of the relationship.
Depression: The partner left behind might feel discouraged that their bargaining plea did not convince the former partner to stay.
Acceptance: Lastly, the partner abandons all efforts toward renewal of the relationship and look towards a new relationship."

Desigur, acceptarea te face să treci oarecum peste, dar asta nu înseamnă că acolo nu va rămâne o cicatrice sau că vei deveni automat un om fericit și împlinit. Ai nevoie să găsești ceva care să umple acel gol iar tu te cunoști cel mai bine și ar trebui să știi ce e acel ceva. Succes.

| DroIja a răspuns:

O să mai treci prin despărțiri.