| Missme15 a întrebat:

Am facut sex neprotejat pe data de 26 aprilie dar nu a ejaculat in mine. Problema e ca nu-mi vine menstruatia luna trecuta a venit pe 15 luna, aceasta trebuia sa vina pe 16 si imi fac griji... sunt oare insarcinata? Apropo, pe data de 2 iar am facut sex, dar am luat pastila de a doua zi.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul tau menstrual este REGULAT se poate determina data de incepere a menstruatiei. In cazul descris in intrebarea ta, rezulta ca din calculele tale ciclul ar avea o durata de 31 de zile (15 aprilie-15 mai) si in aceasta situatie sexul din 26 aprilie a fost intretinut in prima zi fertila a ciclului moment in care probabilitatea de sarcina este inca foarte mica mai ales in cazul in care nu s-a ejaculat in vagin, insa nu se poate exclude complet posibilitatea de a se fi format o sarcina care sa existe in acest moment. In cazul in care nu s-a format o sarcina in urma sexului din 26 aprilie, atunci in urma sexului din 2 mai de asemenea nu se poate forma sarcina deoarece ai folosit pastila de a 2 zi. Intarzierea pornirii menstruatiei aproape sigur se datoreaza folosirii pastilei contraceptive deoarece hormonii sintetici din ea de obicei provoaca dereglari hormonale care pot avea efect de a intarzia menstruatia cu cateva zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

S-ar putea sa fii gravida din cauza sexului neprotejat si a lichidului prespermatic care contine spermatozoizi viabili aducatori de sarcini nedorite. Mai asteapta cateva zile si fa un test de sarcina.

| WaterDrop a răspuns:

Pastila are o sansa de 98.2 % sa mearga iar ele scad cu cat este luata mai tarziu sau daca intervin alti factori. Totusi mai astepta cateva zile apoi incearca un test de sarcina.

| Bianka26 a răspuns:

E posibil sa mai intarzie menstruatia, dar daca intarzie mai mult de 2 saptamani, poti crede deja ca esti insarcinata.

| MoraWiro a răspuns:

Am o intrebare daca tu nu torni apa intr-un pahar ai cum sa bei apa aia din el? Si asta poate sa fie o dereglare hormonala