| soriinaa a întrebat:

Heii, am MARE MARE nevoie de sfaturile voastre in momentul asta. Va rog puppy dog eyes. Sunt cu prietenul meu de 1 an si 10 luni, am avut multe perioade cu certuri aproape in fiecare zi si nu pot spune ca acum e diferit. Dar, ideea e ca de ceva vreme e foarte indiferent si neglijent oarecum cu mine. Mai exact, daca inainte ma suna de cateva ori pe zi, mai nou abia daca ma suna odata, inainte ne vedeam in fiecare zi, acum, daca ne vedem vreo 2, 3 zile consecutiv, a 4 deja imi spune ca el vrea sa stea cu prietenii, sau ca nu ne putem vedea din eu stiu ce motiv. Si multeee altele. Si chiar nu sunt vreo disperata care nu poate sa inteleaga ca are nevoie si el de libertatea lui. Pe de alta parte, cand suntem impreuna, e afectuos si se comporta frumos cu mine. L-am intrebat de mai multe ori, daca nu cumva, nu-si mai doreste sa fim impreuna si de fiecare data imi spune ca el ma iubeste si normal ca vrea sa mai fie cu mine. De inselat, nu cred ca ma inseala. Nu e genul si nu cred ca ar face asta, desi niciodata nu poti stii sigur. Ceea eu as avea nevoie ar fi un sfat, o parere, cum as putea sa il apropii din nou mai mult de mine, sa il fac sa-si doreasca din nou sa fie mai mult cu mine, sa ma vrea mai mult aproape de el. Ce ar trebui sa fac, mai exact? Va rog mult, chiar am mare nevoie de ajutor.;*

13 răspunsuri:
| anamariaiuliana a răspuns:

Eu zic sa incerci sa fi indiferenta. Sau macar sa incerci sa fi cand el iese cu baieti tu iesi cu fetele daca te iubeste o sa iti simta lipsa.
bafta!:*

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Poate s-a instalat acea rutina. Totusi va vedeti de aproape zilnic. Poate vrea sa aiba timp sa ii fie dor de tine.A spus ca nu doreste sa va despartiti. Incearca sa schimbi si tu ceva la tine, sa fii putin mai indiferenta, ca si el. La faza cu sunatul, mi se pare ciudat. Frumos e sa te sune el, ca inainte. Deocamdata nu ai ce sa faci, eu asa zic. Decat sa fii putin indiferenta. Nu te arata afectata.

| GigiMenta a răspuns:

Sincer nu cred ca va mai rezista mult relatia, adica hai sa fim seriosi deja incepe sa te ignore aproape, va vedeti si vorbiti la zile distanta s-a cam terminat nu crezi?

| soricelulRulz a răspuns:

Ar trebui sa iti faci curaj sa ii spui toate aste lui.in fata, o relatie se bazeaza pe comunicare, intreba-l ce e cu comportamentul lui si ce ganduri are cu relatia voastra, va si mai simplu sa afli de la el adevarul decat sa ne intrebi pe noi si sa dam raspunsuri in care nu poti avea cea mai mare incredere

| AlaturideIngeri a răspuns:

Buna!
Dupa tot ce ai povestit,sfatul meu ar fi sa va despartiti,pentru ca tu o sa fii cea care o sa sufere cel mai mult,si crede-ma ca stiu foarte bine ce zic.
Dar,daca nu vrei sa te desparti de el si il iubesti,nu poti sa stai fara el,vorbeste cu el,spune-i ce te deranjeaza,intreaba-l de ce se comporta asa,intreaba-l daca ai gresit tu cu ceva si de asta se comporta asa cu tine.
Incearca sa fii putin mai indiferenta cu el,nu il mai suna nici tu,comporta-te cu el cum se comporta el cu tine sa vezi daca ii place si se simte bine.
Sper ca te-am ajutat cu ceva,si vorbeste cu el,nu tine totul in tine, nu te gandi doar la el, mai gandeste-te si la tine, la sufletul tau, la binele tau.
Te pup kiss

| soriinaa explică (pentru AlaturideIngeri):

I-am spus. Adica mereu ii spun ce ma deranjeaza, dar el imi spune ca am eu o problema si ca eu sunt cea care trebuie sa se schimbe. Cand il intreb daca am gresit eu cu ceva, imi reproseaza faptul ca nu am facut-o inca cu el, dupa atata timp, desi pe de alta parte, imi spune ca nu e nici o problema si ca ma asteapta cat am nevoie. In fine, iti multumesc oricum pentru sfat, apreciez, si o sa tin cont de ce ai zis;*

| AlaturideIngeri a răspuns (pentru soriinaa):

Daca zici ca iti reproseaza ca nu ai facut-o inca cu el,este clar:desparte-te cat mai repede de el,pentru ca vei ajunge sa faci ce vrea el,o sa insiste pana o sa cedezi si crede-ma ca vei regreta teribil de mult.
Nu e pentru tine,gaseste-ti alt baiat care sa te iubeasca cu adevarat, care sa-ti acorde atentie, care sa nu-ti reproseze ca nu o faci cu el, care sa te astepte oricat e nevoie.
Nu mai continua daca vezi ca nu mai merge pentru ca tu o sa ai de suferit cel mai mult, mai bine pune punct si nu regreta ca nu ai ce sa pierzi.

| 0alafaranume0 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Deci "Dupa tot ce ai povestit, sfatul meu ar fi sa va despartiti, pentru ca tu o sa fii cea care o sa sufere cel mai mult, si crede-ma ca stiu foarte bine ce zic.", ba din contra tot ce vad e ca nu stii nimic! pot sa te intreb ce varsta ai si de unde stii tu atatea? am observat ca mai nou multi raspund la intrebari chiar daca nu au o treaba doar pentru a se da mari destepti, e evident ca intervine o oarecare monotonie intr-o relatie ca au aproape 2 ani impreuna! poti sa intrebi tu orice baiat si ai sa vezi ca iti da acelasi raspuns da la inceput vorbesti cu orele la telefon dar cu timpul ti se ia pe langa asta el mai are si prieteni si alte ocupatii nu poate sta non stop cu prietena pentru ca nu sunt doar ei 2 pe lumea asta, d-asta si isi pierd altii amicii sau isi racesc relatiile de prietenie pentru ca se trezeste cate una care vrea ca tot timpul liber sa ii fie acordat ei, daca fata spune ca il vede la fel de iubitor si se poata la fel de frumos ca si inainte atunci nu este absolut niciun motiv de ingrijorare, nu am niciun motiv sa o jignesc pe sorina dar a te transforma intr-o nebuna nu face bine si baiatul ala nu o sa se schimbe pentru ca nu e obligat el sa se schimbe pentru ca ea sa il placa si daca il place il place asa cum e, daca nu intelege ti-o spun 100% ca el se va desparti de ea nu ca se vaschimba pentru ca nu e nimic normal in asta, ca argument iti spun ca eu am avut relatii multe chiar si pana la 4 ani si fetele respective ma stresau sa ne vedem sau ma sunau sa vorbim desi eu nu puteam nu ca nu as fi vrut si nu intelegeau asta ...deci ca sa inchei daca ai de gand sa dai niste sfaturi macar fa-o cand ai habar despre ce se discuta
p.s: sorina intelege ca prietenul tau nu poate sta cu tine 24 din 24 si ca prietenii lui sunt la fel de importanti ca si tine si in timp relatiile devin mai monotone asa ca nu ii scoate ochii cu "inainte era asta..., iar acum nu mai este" sper ca am fost de ajutor papa

| AlaturideIngeri a răspuns (pentru 0alafaranume0):

Crede-ma ca stiu foarte bine ce zic si chiar nu era nevoie sa comentezi tu raspunsul meu pentru ca fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea aici,adica de asta pui o intrebare pentru a afla ce ar face altii in locul tau si ce sfaturi ti-ar da,si pana la urma e parerea mea,si eu am trecut prin multe si stiu cate ceva despre dragoste si cu ce se mananca ea,asa ca lasa-ma pe mine in pace cu conceptiile si parerile mele si da-i tu un alt sfat mai bun decat al meu,si pana la urma ea va face ce considera ca e mai bine pentru viata ei,nu cred ca daca ii spun eu sa se desparta de el,ea ma va asculta si se va desparti,nu, in niciun caz nu va face asta, va face doar ce vrea ea, eu i-am dat doar un sfat, atata tot.

| 0alafaranume0 a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

17 ani e o varsta cam mica pentru a sti cu ce se mananca dragosteahappy, in fine ai grija de tine ca nu am intrat aici sa ma cert cu lumea si nici nu am de ce sa o fac

| soriinaa explică (pentru 0alafaranume0):

In primul rand, am spus clar in intrebare, ca nu sunt o disperata care sa nu poata sa inteleaga ca are nevoie de libertatea lui, de timpul lui cu prietenii. Dar nu mi se pare normal ca prietenii sa fie inaintea mea, in nici un caz. Pot sa inteleg ca nu ne vedem in fiecare zi, ca intr-una din zile vrea sa se stea cu ei, dar el deja intrece masura. In al doilea rand, nu am spus nici ca vreau sa vorbim cu orele la telefon, ca nu am 12 ani, sa am o relatie in care numa sa vorbesc la telefon ore in sir si sa imi dau mesaje. Dar nu mi se pare in nici un caz normal sa nu ma sune o zi intreaga, iar cand il sun eu, sa imi spuna ca lui nu i se pare nimic anormal. Asta e tot. Poate ca era o perioada in care intr-adevar ma suparam aiurea, si eram nebuna aia de care ziceai tu, dar am invatat din greseli si crede-ma ca nu sunt deloc asa. In orice caz, e o parere si apreciez. Cat despre despartire, daca aveam de gand sa fac asta, nu mai puneam nici o intrebare aici, deci in nici un caz nu am de gand sa fac asta. Va multumesc, amandurora, oricum;*

| 0alafaranume0 a răspuns (pentru soriinaa):

Cu placere, pai ideea era ca sincer ca exemplu eu nu mi-as da cei mai buni prieteni pentru o fata big grin, poate cand va fi ceva mai serios decat doar iubiti atunci da, la el nu stiu situatia dar eu nu as renunta la o prietenie de 15 anitongue

| soriinaa explică (pentru 0alafaranume0):

Pai mi s-ar parea si normal sa nu renunti. Dar nici nu i-as cere asta vreodata. In fine, iti inteleg perfect punctu de vedere, doar ca la mine alta e problema. Ideea e ca el e foarte indiferent de la un timp, chestia cu prietenii era doar un mic exemplu happy