| PcAndreea1990M a întrebat:

Heii bună, am si eu o intrebare destul de complicata, dar si aiurea in aceleasi timp...
Acum 3 săptămâni am avut primul contact sexual. Vreau sa vă intreb: - fiind virgină, e normal să nu imi curgă sânge? - si de atunci nu mi-a mai venit nici menstruatia, de ce? Vă rog sa mă ajutati cu răspunsuri cat mai clare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire si s-a rupt din alte motive asa cum este descris profesional/medical in revista Descopera.ro in urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, la balet, la gimnastica, la excalada/catarare, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Lipsa menstruatiei poate avea 2 motive si anume : 1. ) In cazul in care ciclul tau menstruala fost unul REGULAT si menstruatia se producea mereu la o data prevazuta atunci in cazul in care ai intretinut acel contact sexual a fost neprotejat si acestea s-au nimerit sa fie intretinut in perioada fertila a ciclului, atunci exista posibilitatea ca intarzierea sa fie provocata de existenta unei sarcini instalate in uter. sau 2.) Inceperea unui ciclu menstrual NOU se produce printr-o menstruatie care este dirijata si determinata STRICT HORMONAL. Orice dereglare intervenita in activitatea glandelor endocrine va produce dereglari mai mari sau mai mici ale intregii activitati hormonale. In cazul tau s-ar putea sa fie vorba de asa ceva fiindca in urma cu 3 saptamani nu ai putut fi in perioada fertila si ca atare sexul ar fi avut loc probabil inainte de a incepe perioada fertila. Daca presupunerea este corecta in mod sigur este vorba de o astfel de dereglare hormonala. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Menstruatia poate intarzia datorita dereglarilor hormonale, dar daca a ejaculat in vaginul tau ai sanse mari sa ramai gravida si apropo nu este obligatoriu sa iti curga sange depinde cat de elastic este himenul.
http://www.i-medic.ro/......iecarui-om

| PcAndreea1990M explică:

Am 16 ani, nu 27