| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Heii deci, am spus in intrebarea anterioara ca saptamana trecuta pe 25 am facut dragoste cu iubitul si si dat drumul in mine. Cam de alataseara am dureri ca cele de menstruatie si ma dor sanii si sunt mariti si nici nu am pofta de mancare...menstruatia pe luna decembrie a venit deja iar inca nu au trecut 28 de zile, din cate am citit pe net se poate sa fie si dureri de nidatie. Poate fi asta?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile aparute la nivelul sanilor, probabil se manifesta in acest moment datorita faptului ca se apropie sfarsitul actualului ciclu menstrual. Nidatia reprezinta fenomenul de implantare a unui ovul microscopic in endometru. Strapungerea membranei endometrului se produce intr-un timp foarte scurt, care poate fi de cateva zeci de secunde, in concluzie NU poate provoca nici marirea sanilor, nici intarirea lor si a sfarcurilor, deci cu atat mai putin aparitia durerii acestora. In anumite cazuri/situatii simptomele premenstruale se pot manifesta chiar cu 7-10 zile inainte de momentul efectiv de pornire a menstruatiei. Deci NU poate fi vorba de NIDATIE fiindca in cazul producerii respectivului proces, este vorba de cu totul altceva si anume; in cazuri foarte rare procesul de NIDATIE poate provoca o foarte mica/neinsemnata sangerare, care este reprezentata prin 2 sau 3 picaturi de sange. Multa sanatate!

| cikone a răspuns:

Când mai faci sex cu iubitul tau, pune-i un prezervativ pe p....ca altfel o sa te apuci de crescut copii!

| BeyondPain a răspuns:

Nu sunt medic dar din "auzite" si pataniile unor rude poate sa iti vina menstruatia si 3-4 luni si sa fi insarcinata, mai vine faci un test de sarcina...costa 10 lei cred...