| anonim_4396 a întrebat:

Heii fetelor! Am o nelamurire. Daca ejaculeaza pe vagin si mai intra putin cu "capul" dupa ce a terminat de ejaculat exista posibilitatea ca sperma sa urce in sus in vagin si sa ramai insarcinata? Dau funda! Mersi!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga Tina1999, pentru informarea ta corecta cat si a celor care ti-au raspuns deja la aceasta intrebare, trebuie sa stii in mod precis si exact dar mai ales corect ca : sarcina poate lua nastere doar daca sunt intrunite 2 conditii obligatorii fara de care chiar daca se intretin contacte sexuale neprotejate, NU se va naste niciodata o sarcina. Pentru ca in urma unui sex neprotejat femeia sa ramana insarcinata este nevoie ca in mod OBLIGATORIU sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata ramane insarcinata este aceeea ca sexul sa aiba loc IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica IN TIMPUL celor 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau exact in ziua ovulatiei cand exista in mod cert un OVUL VIABIL in uter. Doar in acest caz poate fi fecundat OVULUL de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejaculator. Si de asemenea 2-) printr-o modalitate indiferent care ar fi, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar atunci spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. SPERMA poate sa "urce"prin vagin doar cu ajutorul MUCUSULUI CERVICAL insa explicatia modului exact in care se produce acest lucru este mult prea complexa si complicat de explicat unora care nu au cunostintele medicale mecesare. Daca sexul amintit de tine NU a fost intretinut intr-una dintre cele 4-5 zile ale perioadei fertile, atunci formarea unei sarcini devine IMPSIBILA chiar si daca sperma a fost ejaculata intentionat sau a ajuns involuntar in vaginul "pasaricii" tale. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Da, exista posibilitatea (mult mai mare de 3%-5%) ca sperma sa ajunga unde trebuie. Bagatu "capului" de obicei e mai mereu jumatate de penis si daca e fix dupa ce a ejaculat inca exista MULTA sperma pe "canalul de scurgere" al penisului...
Dupa ce el termina pune-i un prezervativ si poate sa ti-o bage oricat simti nevoia si oricat are el chef.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Taman perfect sa te lase insarcinata!
Cu sperma pe "bot" si introdus in vagin in perioada fertila, garantez ca te lasa insarcinata imediat.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Cu condiția să fi fost în perioada fertilă.
PS: sperma nu urcă, dar spermatozoizii - DA!

| Emilian65 a răspuns:

Da, mai ales daca esti in perioada fertila.

| Tina1999 a răspuns (pentru Emilian65):

Si daca nu sunt in acea perioada?

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns:

Sunt ceva sanse, 3-5% daca erai in perioada fertila daca nu 0%.

| Tina1999 a răspuns (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Mersi mult! Stii sigur? Ai incercat? Ca pe net atatea scrie gen ca sperma urca in vagin desi pare imposibil nu stii ce sa crezi.

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns (pentru Tina1999):

Imposibil sa urce

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns (pentru Tina1999):

Unchiul meu este ginecolog si mama mea l-a intrebat asta, si a spus ca e imposibil 3-5% sanse daca era perioada fertila.

| Tina1999 a răspuns:

Multumesc mult!