| Marbella188 a întrebat:

Mă poate ajuta cineva? Poate ați trecut careva prin situatia asta. Am avut în 14 feb contact neprotejat dar el s-a terminat ca de obicei afară (a ieșit mai repede, a mai durat puțin până când a a terminat), niciodată nu s-a terminat în mine. Actele fiind neprotejate. Și doar un act nu mai multe unul după altul. Chestia e că în 14 eu am avut acel mucus și credeam că atunci am ovulația și normal trebuia să-mi vina la 26 de zile (așa mi-a venit 3 luni la rand) și azi e a 30 a zi și încă nu mi-a venit sunt tare speriata. Daca nu s-a terminat în mine stiu că se zice că mereu exista șanse. Dar chestia e că mă și doare burta aseară și azi m-a durut destul de tare și încă nimic. Am avut cicluri de 26 de zile dar și de 30-32-36 zile. Test încă nu-mi pot face că e prea repede și mi-e tare teama. E posibil sa fiu insarcinata sau doar o dereglare? Sunt foarte speriata.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai ciclul de tip neregulat ca a tau, nu poti sa zici ca a intarziat!
Un test corect de sarcina, poti face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
In cazul tau 14 feb +21 zile = 6 martie.
Asadar DUPA 7 martie, poti face testul de sarcina!

In ce privesc partidele de sex neprotejate, nu sunt decat partide riscante si facute pe fuga, care nu satisfac decat baiatul, ca tu nu ai timp sa simti nimic. Poate data viitoare te mai gandesti cand accepti toate riscurile, doar ca el sa fie satisfacut si tu, nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

In decursul timpului s-a constatat faptul ca in cazul in care sunt intretinute acte sexuale fara sa fie folosita vreo alta metota de protectie in afara de cea naturala realizata prin coit intrerupt in combinatie cu calendarul menstrual, practic este imposibil sa se poata forma/sa ia nastere o sarcina nedorita in toate cazurile in care in mod absolut sigur nu ajunge sperma in vagin, chiar si daca actele sexuale sunt intretinute in una sau in toate zilele care apartin perioadei fertile a ciclului menstrual. Daca barbatul detine/are o suficient de mare si indelungata experienta sexuala incat este pe deplin capabil sa-si controleze, coordoneze si sa retina perfect ejacularea, doar atunci si doar in acel caz metoda de protectie realizat prin coitul intrerupt, poate fi practicat cu relativ ''succes'' oricand/indiferent in ce moment al ciclului menstrual are loc/este intretinut actul sexual.
Astfel in acest caz al tau cel mai probabil este vorba de un ciclu menstrual cu o lungime mai mare decat ar fi media inregistrata pana in prezent si astfel si actualul ciclu menstrual sa fie unul lung incat sa aiba lungimea similara cu cele care au avut alta data lungimi de 32, 34 sau 36 de zile. Aparitia semnelor care practic reprezinta simptome premenstruale, indica faptul ca in organismul tau a inceput procesul prin care in zilele urmatoare va fi eliminat endometrul existent in uter prin procesul de sangerare menstruala. In concluzie rezulta ca NU este vorba de sarcina ci de caracteristica principala a ciclului tau menstrual de a fi permanent dereglat intr-o anumita masura si din acest motiv lungimea sa fie uneori de doar 26 de zile iar alteori de 36 de zile. Multa sanatate!