| ByaTweety a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 2 ani si din prostia noastra am facut sex neprotejat aprape de fiecare data,pentru ca el imi garanta ca nu se poate intampla nimic, iar eu nu mi-am facut griji niciodata pana acum. Am ciclul regulat si rareori imi intarzie o zi maxim 2, dar azi, este deja a 5-a zi si nu stiu ce sa fac. Abia am implinit 18 ani de nici o luna, anul acesta am bac-ul si am multe planuri de viitor care nu includ un copil, asta cel putin pana nu imi termin studiile ca sa fiu pe picioarele mele. Imi doresc un copil enorm, doar ca nu este timpul acum, plus ca iubitul meu are 19 ani si este crescut doar de bunica lui,el lucreaza ba aici ba acolo si niciodata nu este responsabil pentru ceea ce face si chir daca el este mai mare mereu a fost un copil. Am discutat si cu el despre acest subiect si mi-a raspuns foarte degajat: "Eu nu pot sa am grija nici de mine,cum sa cresc eu un copil? Abia ma intretin pe mine cu ce sa il intretin si pe el? " Eu am ramas socata, am cascat ochii la el si am inceput sa plang, in momentul ala a inceput sa urle la mine sa nu mai plang ca toti o sa zica oricum ca e vina lui daca am ramas insarcinata. Chiar nu stiu ce sa fac...e evident ca el nu vrea copilul,si eu am posibilitatea sa il cresc singura,insa nu pot sa imi distrug viitorul. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar spune parintii mei care deja nu il prea inghit pe iubitul meu de cand a furat o verigheta fiindca nu mai avea bani... Eu i-am iertat toate prostiile si n-au fost putine.dar nu imi imaginez cum as putea sa procedez in cazul in care aflu ca sunt insarcinata. Pe el il iubesc enorm,si poate se va maturiza,si imi doresc enorm un copil, dar atunci cand vom fi amandoi pregatiti din toate punctele de vedere. Am cumparat un test de sarcina, dar din ce am citit ar trebui sa astept sa imi intarzie minim 7-10 zile si in cazul in care iese pozitiv? Asta ma sperie cel mai tare, am judecat toata viata femeile care au facut avort si le-am urat din tot sufletul. Scriu aici pentru ca sunt disperata si va rog din suflet, orice sfat sau parere ma poate ajuta

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Acum nu prea ai ce sa faci decat sa iti faci un test de sarcina dimineata sau eventual sa mergi la un ecograf si sa speri ca e totul bine. Data viitoare ai grija la protectie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 greseala se face o data, poate de 2 ori. Faptul ca ai facut constant sex neprotejat nu ai nicio scuza. Iti asumi faptele. Te a prostit acum suporti consecintele. Nu ai niciun drept sa te plangi.

Daca e iresponsabil va invata sa fie responsabil, sau il va obliga legea. Tu daca nu vrei sa pastrezi copilul faci un avort si pe urma poate inveti ceva din treaba asta

| Giulia97Anna a răspuns:

Halal iubit! Nici scuipat nu merita!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca s-ar adeveri ca intr-adevar esti insarcinata parerea mea sincera este aceea ca decat un viitor distrus mai degraba un avort in primele 4-5 saptamani cand practic avortul se rezuma la o menstruatie intarziata, provocata. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Presupunând că „răul" s-a produs, poate ar fi cazul să te gândești și la viitorul (eventualului) copil - ce ar ajunge cu un asemenea tată? Viitorul tău poate fi OK, dacă tragi tare, știi ce vrei și ai tăi te vor susține. Nu ești prima mamă singură la 18-19 ani. Dar îți spun sincer că mi-e milă de copil cu un astfel de tată.
PS S-o crezi tu că asta o să-l „maturizeze"! mare minune dacă o să mai vorbească cu tine mai mult de încă vreo două, trei luni!

| Emilian65 a răspuns:

Ati facut-o neprtejat mereu, acum suportati consecintele neglijentei voastre de a va proteja.

| Felys a răspuns:

Daca tot ai un iubit de atata timp si presupun ca faceti sex constant,trebuia sa iei anticonceptionale, totusi acum daca nu e doar o simpla intarziere si e o sarcina ai doua variante, ori avortezi si iti vezi de viata ori dai nastere si ii cauti parinti responsabili si potenti finaniciar, e clar ca tu nu ai cum sa cresti acest copil fara sa iti distrugi viitorul, succes

| Lawliet14 a răspuns:

Esti inconstienta! Nu cred ca esti insarcinata dar daca totusi esti, pai atunci iti asumi consecintele si nu faci avort. Dap...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti o toanta aparte. cum naiba sa faci asa ceva ma depaseste. Am vazut ca ai spus ca a si furat, e clar ca ala nu e bun de nimic fatuca, fugi de el ca de dracu. Dupa ce ca te-a prostit sa faceti sex fara prezevativ se vede ca nu e nimic de capul lui

| Peridava a răspuns:

L-ai crezut si nu te-ai protejat (cum l-ai putut crede?), a facut prostii si nu te-ai sesizat ci l-ai iertat. Acum iti spune clar ca nu vrea copilul, iar pe tine, doar pentru sex. Pentru ce il iubesti? Oare chiar il iubesti? Nu inteleg.

| Iyulia3712 a răspuns:

Draga mea, te inteleg, dar nu te gandi la avort ca la o crima. Crede-ma ca e cel mai bine pentru toata lumea. Ce se va intampla cu acest copil daca el se va naste, nu va fi dorit de tatal sau si tu te vei chinui in permanenta sa il cresti? Tu nu vei fi fericita, parintii cel mai probabil te vor alunga de acasa, el nu va fi fericit, tu vei renunta la studii si te vei angaja undeva, nu va vor ajunge banii si cel mai probabil te va parasi si iubitul tau. In concluzie, toata lumea va fi extrem de nefericita. Asa ca eu te sfatuiesc din toata inima sa faci avort si sa folositi metode de protectie pe viitor, ca sa nu va mai trezeti ca se intampla asa ceva. Iti doresc multa bafta si sper sa tii cont de sfatul tau. Pana atunci, mai ai sanse sa nu fii insarcinata, sper ca asa sa fie.

| qCrazyMan a răspuns:

Ala, nu te iubeste, el a vrut doar sex, a vrut sa simta placerea la maxim..mai bine il lasi si iti vezi de viata ta big grin

| moriantur a răspuns:

Draga mea,
In momentul de fata te afli la o rascruce a vietii tale.
Daca se dovedeste ca esti binecuvantata nu te gandi la avort caci asta ar fi cel mai intunecat drum pe care poti porni.
Daca Dumnezeu iti da un copil din situatia asta nu te gandi ca e o pedeapsa sau ca iti sacrifici viitorul. Gandeste-te ca e crucea data tie pentru ca din jocul de iubire mama-copil, Dumnezeu sa mantuiasca 2 suflete.
Iar daca testul iese negativ, gandeste-te ca Dumnezeu prin asta a batut la usa sufletului tau si ca asteapta sa ii deschizi prin curatirea sufletului si rugaciune.
Doamne ajuta!