| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai rezist cu nervii..Si nu mai imi suport parintii.In fiecare zii au ceva de comentat,ba ca nu am facut curat,ba ca stau prea mult la calculator, ba ca stau pprea mult afara, ma trateaza ca pe un copil de 7 ani, uneori am impresia ca ei nu realizeaza ca eu cresc si ma maturizez, ma tot cearta ca nu invat cu toate ca anul asta pe clasa a8a am luat mentiune,de frica sa nu urle la mine am inceput sa mint,de nervi din cauza lor am inceput sa ma tai pe maini si sa fumez,stiu ca nu e normal la varsta mea dar simt ca nu mai rezist, sunt cu psihicul la pamant,prieteni nu prea am ca sunt ceva gen Emo. si multi ma cred ciudata si isi bat joc de mine cu toate ca nu stiu prin ce trec,prietenele toate mau lasat balta pentru niste tipi sau alte prietene,cand vreau sa vorbesc cu cineva nu imi raspunde nimeni cu toate ca ei sunt cei care imi spun "sunt acolo pentru tine,daca vrei sa te descarci sunama " mama imi spune ca am nevoie de psihiatru ca am boli mintale,sa ma duc sa ma internez la psihiatrie,tata a fost plecat in Germania (nu sunt despartiti ) si am ramas cu ea,si mi-a mancat nervii in fiecare zii, si daca vreau sa vorbesc cu ea incepe sa urle si imi spune ca normal ca imi bat capu cu probleme ca altii la varsta mea satau in casa si invata si nau timp sa se gandeasca la toate tampeniile. Si cand incerc sa o fac sa inteleaga de ce ma comport asa incepe scandalu si mai bine tac si inghit si plang unde nu ma vede nimeni doar sa stiu ca s-a terminat scandalul, ca imi tot spune "eu team facut si eu am dreptu sa fac ce vreau cu tine si tu esti copilu, tu trebuie sa taci in fata mea ca deocamdata eu sunt mama ". Va rog, ajutati-ma, simt ca nu mai rezist sad

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

REZISTA omule pentru ca e bine sa fie asa grijulii cu tine si sa nu iesi cu toti prostii afara, la cate panarame si fumatori de tigari sant nu are rost sa te imbini cu ei, eu cand eram mic mergeam acasa cand se insera dar e adevarat ca lumea nu era chiar asa dusa cu creieru in prostii atunci. Cand cresti mare pleci si scapi de balamuc.

| AnaBejenaru a răspuns:

Ma rog,mama ta poate nu intelege despre ce este vorba,si posibilitatea de ai explica cu calm sitatia, o alarmeaza si mai tare, pentru ca, asa cum zicea ea, este mama ta.Probabil este vorba despre o protectie exagerata din partea ei, fara sa realizeze faptul ca iti face mai mult rau.Problema cu prietenii, tine mai mult de tine, poti incepe prin a renunta la chestiile astea cu taiatul, pentru ca nu duc la nimic bun, decat la distrugerea ta.Incepe prin a avea mai multa incredere in tine,nu mai lasa orce sa te afecteze,sunt parintii tai,si la varsta asta pe care o ai,au tot dreptul sa iti impuna anumite lucruri,pentru ca esti un copil. Daca i-ai asculta, poate incet, incet o sa primesti ce vrei, mai multa libertate, si mai multa incredere din partea lor.Succeshappy.

| PinkTerror a răspuns:

Hai sa le luam pe rand.

IN primul rand Faptul ca te tai nu este bine. Deloc. INteleg ca exista adrenalina care iti pulseaza prin tine cand faci asta si ca endorfinele iti alearga prin cap ca un pustan dupa o fusta. CU toate astea, gandeste-te ca nu castigi nimic daca faci asta, ba dimpotriva o sa te uiti in urma si o sa regreti ca ai facut asta si o sa te deprimi iar.

In ceea ce priveste faptul ca esti emo... ce intelegi prin asta? asculti muzica de emo> ca te imbraci in negru sau e mai mult?

Stiu cum e sa traiesti ci cineva care poate nu te intelege si nu stie cum sa se poarte cu tine dar in acelasi timp sunt sigur ca in ciuda faptului ca nu se poarta cu tine cum ti-ai dori parinti tai te iubesc si iti vor binele.

Asta fiind spuse ce poti sa faci este sa rezisti, gaseste cu cineva cu care sa vorbesti, sa te descarci de gandurile negre pe care le ai pana cresti. dupa ce o sa ai o varsta mai mare (18-23 de ani) cand o sa poti sa iti iei un job si sa mergi la facultate (desteapta sunt sigur ca esti) si o sa poti sa ai grija de tine si sa iti vezide viata ta. Desi acumpoate nu sunt prsoane care sa e aprecieze cu siguranta vor aparea si persoanele alea. Nu iti fac griji. O sa fie bine trebuie doar sa ai incredere in tine si sa mergi mai departe, NU renunta. IT GETS BETTER. I swear.

Have fun.

PS in ceea ce priveste scadalurile, dai din cap si faci ca tine. Dar iti recomand sa te lasi de fumat. sincer. eu am 10 ani de fumat si acum nu stiu cum sa fac sa ma las.

| ByMine a răspuns (pentru PinkTerror):

Pai prin emo...sunt emo pentru ca sunt o persoana foarte emotionala si pun tot la suflet si ajunge sa ma raneasca orice chestie mica, pun prea mult la suflet, si sunt diferita de ceilalti eu imi exprim frustarile prin stilul meu si muzica emo m-a ajutat foarte mult sa nu ma mai tai si alte chestii, stiu ca voi regreta, regret de fiecare data cand o fac, dar prea tarziu, numi pot contola nervii pe moment sad Si multumesc mult de sfat

| PinkTerror a răspuns (pentru ByMine):

Ata nu e rau dar trebuie sa iti gasesti un mdiu prin care sa iti exprimi sentimentele... INcearca sa picteze, sa scrii, sa compui, poate sa dansezi. persoanele emotive, care pun tot la suflet sunt in general persoane care sunt predispuse spre a deveni artisti intr-un mediu sau altul. poate o sa devi o actrita sau o ceva pe acolo (nu te cunosc suficient incat sa imi dau cu parerea) oricum gaseste altceva care sa inlocuiasca taiatul. gen get a stabby pillow (desi iti recomand ceva mai pasnic cum ar fi scrisul emotiilor pe o hartie si arsul hartiei la sfarsit. (gen un ritual prin care sa te eliberezi de emotiile negative. big grin

Si have fun.winking

| ByMine a răspuns (pentru PinkTerror):

Eu desenez.

| PinkTerror a răspuns (pentru ByMine):

Atunci cand ai nervi... fa asta.

Si cand devi celebra... vreau un desen semnat de tine m'kay? big grin

| ByMine a răspuns (pentru PinkTerror):

laughing Desenez numa anieuri, gen naruto, si personaje anime din capu meu.e doar hobby nu ma vad celebra

| PinkTerror a răspuns (pentru ByMine):

Ummmm otakuu here... sooo daca faci un comic... (you might get famous)big grin

| WhiteLife a răspuns:

Nu ești singura adolescenta care are probleme cu părinții. Cu toate ca nu-i înțelegi acum îi vei înțelege când vei fii mai mare și doar atunci vei realiza cât bine ți-au făcut. Dumnezeu e oricând gata sa te asculte.

| aumih16 a răspuns:

Eu te cred! ca nu iti place convine! dar asa sunt unii parintii! mai protectivi asa! uite cum e mama ta tatal tau de exemplu! asta este trebuie sa ii accepti asa cum sunt! ca nu ai ce face!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Exista protectia copilului.
Tu incearca s-o asculti,fa-i pe plac, asa sunt parintii, vom realiza in viitor ca nu ne vreau decat binele, cand nu o sa-i mai avem, va fi greu.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| teosbeos a răspuns:

Stiu cum e. dar sa stii ca parintii te trateaza ca pe un copil cam toata viata. bunica inca o mai suna pe mama sa verifice tampenii iar mama are 44. iar dupa ce discuta cu bunica sau se enerveaza pe fratii mei, se descarca pe mine. stiu e naspa sunt in aceeasi situatie doar ca la mine si tata si bunica tipa la fel... si la mine toti prietenii au ''fugit'' sau mai bine zis nu m-au suportat niciodata. tot ce pot eu sa-ti spun sa faci este:
1 cand tipa mama ta, nu-i raspunde niciodata si gandeste-te la alte lucruri placute
2 cand vrei sa te descarci, in lac sa te tai pe maini si sa funezi scrie intr-un jurnal sau da cu pumnul intr-o perna. daca fumezi sau te ranesti doar ve-i inrautatii situatia. sau cand te enervezi si da paharul pe afara poti sa injuri in gand. eu cand mama tipa rabd iar apoi injur in minte pana ma calmez.
eu una m-am apucat de ceva asemanator fumatului, nu droguri sau altele, eu mi-am creat propria lume, ma uit la animeuri gen naruto sau citesc manga sau cartii ( vampiri, varcolaci, fantome etc) iar noapte inainte sa ma culc sau cand ma relaxez sau sunt foarte stresata etc, imi creez propria poveste cu personaje
din ce-am vazut in care eu sunt personajul principal si am o multime de prieteni, auto consolare.ha ha destul de trist cand se ajunge la asta.
3 daca ai nevoie de un prieten care sa te inteleaga, eu sunt intr-o situatie similara si daca vrei iti dau telefonul meu sau adresa de facebook si imi poti trimite un mesaj sau putem vorbi. mie mi-ar face placere din moment ce nici eu nu am prieteni. sunt cu o clasa mai mica ca tine. eu trec clasa a 8 a. naspa nu? si mai sunt si un gen de emo, cam pe jumatate caci mie imi place sa fiu in centrul atentiei desi destul de rar.

| ByMine a răspuns (pentru teosbeos):

Poti sami lasi fb`ul tau daca vrei happy

| teosbeos a răspuns (pentru ByMine):

Scuze, eu facut facebook foarte curand, nu tiu umblu... cauta-ma tu te log eu mi-am tecut numele adevarat deci ma vei gasi daca cauti mihaiescu teodora. te log.
si mult noroc cu mama ta, cine stie cum se poate schimba relatia intre voi. si sa-mi arati si mie desenele tale, si eu desenez iubesc asta foarte mult, doar ca nu desenez foarte bine si in ultimt 4-5 ani m-am chinuit sa imi formez propriul stil... sau mai bine zis sa fac niste desene care sa ma multumeasca. am sa-ti trimit, arat si eu niste desene care mi-au iesit binisor, daca vei...

| ByMine a răspuns (pentru teosbeos):

Iti las in mesaj linkul de la profilu meu, oke?

| ByMine a răspuns (pentru ByMine):

Sau til las aici :)) https://www.facebook.com/lamoli.lariane

| LikeGreen a răspuns:

Si eu cunosc o persoana ca tine doar ca pe ea o bateau zilnic.
Sincer situatia ta este cam delicata eu cred ca cea mai buna metoda sa scapi de gura lor este sa fii indiferenta ceva gen: "da, da asa o sa fac" trateazai cu indiferenta si nu uita ca chiar daca ea te-a facut pe tine asta nu inseamna ca are si control absolut asupra ta
Daca vrei sa vorbim despre asta imi poti lasa id-ul de mess sunt o persoana deschis!

| UltraViolette a răspuns:

Eu te inteleg ca si la mine este la fel nici eu nu pot sa mai suport si de mai multe ori imi spun ca o sa plec de acasa. Dar sa te tai cu lama nu este o solutie. Poti merge la un psiholog sa te ajute el/ea. Sau o intr-o situatie mai grava, suna la protectia copilului. Iti recomand mai intai prima varianta.

| ByMine a răspuns (pentru UltraViolette):

Nu este situatie pentru a apela la protectia copilului.