| Sadness12 a întrebat:

Heii TPU. De mai mult de un an îmi place de un băiat din clasa alăturată. Eu sunt un pic mai timidă *nici chiar asa de timida,vorbesc cu colegii,ies in fiecare zi afara,am multi prieteni* si el nu e chiar asa.el e foarte sociabil.
Acum mai mult timp eram prieteni si dupa a aflat ca il plac si de atunci nu mai prea vorbim. Daca cineva il intreaba daca ma place el zice ca nu, cand il vad pe hol nu ma saluta *nu ne salutam*, uneori incearca pur si simplu sa ma ocolească. E mai încăpăţânat. Dar nu sunt chiar așa sigură ca nu ma place deloc.
Când îl văd pe hol si e cu prietenii lui se uita la mine. Si acum 2 saptamani am facut o excursie cu clasa lui si in autocar toti strigau daca imi mai place de el *si clasa mea si clasa lui stiu.* si dupa un timp a venit la mine si m-a salutat. Prima data am crezut ca mi se pare. dupa m-a mai salutat odata si mi-am dat seama ca era real 0_0 in momentul ala m-am panicat si eram atat de fericita incat imi venea sa plang *stiu ca suna ciudat*
Si dupa fata care statea langa mine s-a dat jos si s-a pus el langa mine si dupa a mers in spatele autocarului si colega mea iar vroia sa o dea jos de pe scaun pe fata de langa mine sa se puna el. Dar eu nu am lasat-o sa se dea iar la o parte ca nu stiam ce sa fac daca se punea iar langa mine.
Si inainte cand eram la o masa eu eram cu niste fete si el cu niste baieti din clasa mea si el si unul din colegii mei se uitau la mine.

Acum chiar nu stiu dacă mă place sau nu. Daca il intreaba cineva zice ca nu. Dar nu cred ca nu ma place deloc.
Cum sa îi arăt asta. Eu sunt mai timidă si nu știu ce trebuie sa fac sa ii arat ca il plac *deși stie deja asta*. Imi e frica pentru ca daca îl salut o sa ma ignore.
Vă rog ajutati-ma.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci sa devii putin mai tupeista sau curajoasa si sa-i dai de inteles ca-l placi in mod deosebit din moment ce il cunosti chiar si putin. Dar daca consideri ca esti in stare ar fi si mai indicat sa o faci in mod direct fata in fata cu el pentru a-l anunta ca ai dori sa deveniti prieteni foarte buni, sau chiar mai mult de atat in cazul in care doreste si el acest lucru. De asemenea ai putea sa-i spui in mod direct cuvintele magice; imi place de tine si as vrea sa-mi raspunzi/spui daca acest sentiment este reciproc. Procedand astfel pur si simplu l-ai obliga sa-ti dea un raspuns direct fara echivoc. Nu mai este considerat ca ar fi un lucru deplasat ca fata sa fie cea care ia initiativa. Mult succes.

| Rektsona a răspuns:

Curaj. Curajul iti aduce glorie, iti dezvolta caracterul si acum te ajuta in dragoste, sau incearca sa fii tu insuti mereu si sa demonstrezi ca esti demna de el, FUNDA big grin

| Luna1234 a răspuns:

Eu am citit tot ce ai scris, concluzia mea, este ca îi placi dar nu vrea sa recunoască.
Trebuie sa-l ajuți puțin sa recunoască, dar nu trebuie sa fi evidenta # disperată # trebuie sa dai multe indirecte.
Succes!