| Harlow a întrebat:

Heii TPU, ieri am avut primul contact sexual, am sangerat si inca sangerez, folosesc niste absorbante Discreet si dilema mea este....asa trebuie sa fie? Sau ce se intampla? o_O

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pielita himenului tau a fost putin mai groasa si probabil mai intens vascularizata, chiar si doar cu putin peste cea obisnuita si/sau medie, devine posibila situatia in care sangerarea poate sa aiba o durata mai mare chiar si de 2 zile. In consecinta ceea ce se intampla reprezinta o anumita posibilitate dar care d.p.d.v. medical se poate considera ca fiind o stare cat se poate de normala, deci nu ar trebui sa manifesti nici-o teama sau ingrijorare in aceasta privinta. Probabil ca maine totul va deveni doar o simpla....amintire. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

La mine a durat 3-4 zile.Deci e normal.

| Emilian65 a răspuns:

Da, in urma dezvirginarii curge mult sange.

| DrGoogle a răspuns:

Unele fete sangereaza mai putin altele mai mult dupa primul contact sexual, ideea e ca oricum ar fi trebuie sa iti faci un control ginecologic dupa primul contact pentru sanatatea ta.

| OMFGConrad a răspuns (pentru DrGoogle):

Și după părerea ta, cam când trebuia să-l facă, aseară la 10 noaptea după ce a consumat actul? laughing

| DrGoogle a răspuns (pentru OMFGConrad):

Nu am zis cand am zis doar ca e recomandat oricum majoritatea nu il fac laughing

| OMFGConrad a răspuns:

În primul rând, calmează-te. Doar nu sângerezi încontinuu (așa-i că nu?!), dacă o mai ține mult mergi de URGENȚĂ la un control ginecologic. Oricum, cum spunea N3bunulu88 mai sus, este de recomandat ca după începerea vieții sexuale să consultați un medic ginecolog.

| Harlow explică (pentru OMFGConrad):

Va multumesc pentru raspuns, amebel raspunsuri, am zis ca decat sa stau asa si sa imi pun intrebari la care nu imi pot raspunde singura, mai bine intreb aici unde mi-ar putea spune altii care cunosc treburi de astea. Mai vad cum sta treaba si daca e nevoie, ma duc, ce sa fac big grin