| MickeyMouse96 a întrebat:

Heii! Vreau câteva sfaturi sau păreri, nu va rețin mult happy! Sunt într-o relație de 2 ani și pe ultima suta de metri pana la bacalaureat. Partenerul s-a trezit fix în perioada aceasta sa facă bot pentru ca nu-l mai bag în seama și ca nu mai vreau sa ne vedem (deși suntem colegi de clasa în același liceu).
Cum sa ii zic pe românește sa ma lase în pace pana intrăm amândoi la facultate, deoarece vorbele mele nu le baga în seama.(il iubesc, dar cariera pe primul loc )
Și încă o chestie, nu vreau sa ne mai vedem în particular pentru ca trage mereu de mine sa facem dragoste și eu nu simt nici nevoia și nu mai am chef deloc în ultima vreme, din cauza stresului de la școală sau din cauza ca ma obliga? eu una nu o mai fac din plăcere.Mai are vreo șansă relația?

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Buna,

E normal sa se supere daca se simte putin abandonat. Daca relatia mai are sanse sau nu, stii doar tu in sufletul sau in cazul de fata in mintea ta. Pentru ca tu cunosti toate detaliile relatiei tale, noi ne putem da cu parerea doar din ce ne-ai spus tu.

Cred ca mai are sanse, daca tu iti doresti cu adevarat asta.Trebuie sa analizezi bine ce simti tu.
Il inteleg si pe el, pentru ca am fost in situatia cand iubitul meu muncea foarte mult si ma simteam neglijata. Insa consider ca daca vorbesti cu calm, ii explici inca o data situatia, fata in fata, sa vada ca esti serioasa se poate orice. Desi din spusele tale mi-ai dat de inteles ca vrei sa scapi de el de tot, ca te streseaza, tocmai din aceasta cauza iti spun sa te gandesti foarte bine. N-are sens sa-l tii intr-o relatie daca tu nu mai simti nimic. Ai grija sa nu fie doar obisnuinta. Cariera este importanta, dar eu cred ca o sa iei bacul si cu aceasta relatie, nu e nimic mai greu decat sa vii acasa si sa stai singur, sa n-ai pe cineva drag care sa te astepte, in fond el isi prezinta interesul fata de tine, iar asta e ceva ce si-ar dori orice fata, sa primeasca atentie. Succes!

5 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Daca nu o mai faci cu el din placere, ce sanse sa mai aiba relatia? Da-i papucii si mergi pe drumul tau! Cand partenerul nu te intelege, s-a terminat! Dragostea este despre intelegerea nevoilor celuilalt. Nu tragi de iubita ta sa o faca cu tine sau sa se vada cu tine! Mai ales ca treci printr-o perioada dificila! Ar trebui sa te inteleaga si sa iti fie alaturi!

| Violleta2022 a răspuns:

Explica-i exact asa cum ne-ai explicat noua aici, si daca nu pricepe, sa-i fie de bine, asta demonstrand clar ca-i interesat doar de sex si nimic altceva.

| iulya2299 a răspuns:

Eu cred că mai are. Sunteți ambii stresanți și aveți fiecare felul lui de a trece peste. El poate vede în tine un ajutor, un sprijin, poate tu îl faci să se simtă mai relaxat și mai bine de aceea te tot agasează să vă vedeți. Nu îl da la o parte. Cariera este foarte importantă și merită să faci sacrificii, dar cariera nu te ține în brațe, nu te face să râzi, nu te scoate din impas.

| MickeyMouse96 explică (pentru iulya2299):

Bun, nu zic nu, dar eu cum ma relaxez sau cine ma relaxează, dacă sunt mereu abordata de mesajele lui la care trebuie sa răspund instat altfel se supărata, pe lângă faptul ca stam 6 ore la școală împreună, ma simt sufocata cu el, dar și fără el nu ii bine...

| iulya2299 a răspuns (pentru MickeyMouse96):

Explică-i ce simți. Direct, clar, la obiect. Așa va ști și el cum stă treaba și poate ajungeți cumva la o soluție