| andreea286 a întrebat:

Heiii happy Prietena mea cea mai buna, are 15 ani. O cunosc inca de la grădinița. Astăzi ma sunat speriata si mi-a spus ca a facut prima oară sex cu iubitul ei. Dar a fost neprotejat dar el nu a ejaculat in ea. E posibil sa rămână gravida? Ar trebuii sa isi cumpere pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Nu are de ce sa isi faca griji, dar totusi pentru a nu sta cu teama sa o ia, dar acest tip de pastila fiind foarte "puternica" se administreaza maxim o data pe an! Sa nu devina un obicei...mai de graba ar lua acest tip de pastila in cazul in care stie ca a ejaculat in ea, acum nu este cazul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlissBrie):

Stii ca pastila se administreaza doar in cazul in care nu mai poate fi evitata instalarea in endometru a ovulului fecundat prin procesul de nidatie? Cum poti indemna pe cineva sa-si administreze acea bomba hormonala doar in baza unei simple banuieli complet nefondate. O indemni sa le foloseasca fara discernamant, iti atrag atentia ca sa stii si tu sa stii ca nu sunt MENTOSANE sa le poata "consuma" oricine.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand pentru a exista posibilitatea de a se forma o sarcina este nevoie sa existe un OVUL VIABIL in uter, deoarece fara existenta acestui ovul barbatul poate ejacula oricat si oricand doreste in vaginul femeii. Deci fata poate ramane gravida doar in cazul in care baiatul ar fi ejaculat in vagin si fata s-ar fi aflat in prezilele sau in chiar ziua ovulatiei. In cazul in care aceste 2 "ingrediente" nu exista simultan/acelasi timp, orice posibilitate de sarcina este teoretic imposibil de a se realiza. Pastila de a doua zi se administreaza doar in cazul in care nu se mai poate evita fecundatia sau daca s-a realizat sa se opreasca nidatie, adica inradacinarea ovulului fecundat in endometru. Acest lucru il poate stabili doar un medic ginecolog si doar el poate indica folosirea acelei pastile. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa ramana, din cauza lichidului prespermatic.

| Doub a răspuns:

Da' când făcea sex, nu era speriată?thinking
Da, e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin prietena ta te referi la tine?
Data viitoare cumpara un cauciuc, e mai ieftin ca un copil

| NameHarris a răspuns:

E mai sigur cu pastilabig grin

| Alessia1999 a răspuns:

Nu cred. Dar totusi sa ia.