| SimonaQs a întrebat:

Heiii TPU :* Am si eu o dilema. Trec direct la subiect si va intreb care este diferenta dintre a face dragoste si a face sex? Doar vreau sa stiu nu si sa pun in practica.

Funda!

Răspuns Câştigător
| Ramy537RO a răspuns:

Atunci cand faci dragoste, nu mai arzi de nerabdare sa treci peste "jocurile amoroase" (preludiul) de dinaintea actului sexual in sine, ci adori sa le savurezi. In timpul actului sexual, nu te gandesti sa termini cat mai repede, ci iti doresti sa prelungesti acele clipe. Iti doresti sa le transformi in momente unice. Dupa consumarea actului sexual, nu te grabesti sa-ti aprinzi tigara, ci ai vrea sa tii cat mai multe persoana respectiva in brate si sa te contopesti cu ea. Si poate chiar sa reiei totul de la cap... Nu te grabesti nici cu avalansa de cuvinte, caci stii ca tacerea de dupa este delicioasa. Ea inseamna uniunea intru totul si suplineste stridenta cuvintelor.

Sexul se vinde si se cumpara, sexul este o activitate fiziologica cu reactii fizice absolut normale. A face sex poate fi descris, "ambalat" si chiar justificat, insa a face dragoste este dincolo de toate acestea. Nici un cuvant sau nicio camera de filmat nu poate descrie sau surprinde senzatiile si sentimentele pe care le traiesti atunci cand faci dragoste. As putea sa enumar zeci de motive pentru care oamenii fac sex, insa mult mai putine explica de ce oamenii simt nevoia sa faca dragoste. Cred ca majoritatea oamenilor tanjesc sa faca dragoste, insa din pacate, multi dintre noi se rezuma doar la a face sex. Daca a face sex poate fi minunat, doar ganditi-va cat de minunat poate fi sa faci dragoste...

| SimonaQs explică (pentru Ramy537RO):

Mia plalcut cum te-ai exprimat si cum ai facut o legatura intre acesti 2 termeni...Bravo! Meriti din plin fundita :*. Multumesc mult pentru ajutor. happy

38 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

A face dragoste include : sarutari, mangaieri, cuvinte frumoase...
A face doar sex, nu include nimic, doar sex!

| HueyFreeman a răspuns:

Absolut niciuna.

| SimonaQs explică (pentru HueyFreeman):

Da dar nu poate sa insemne acelasi lucru...

| HueyFreeman a răspuns (pentru SimonaQs):

Cum sa nu.

| SimonaQs explică (pentru HueyFreeman):

Mi se par niste termeni total diferiti, adica actiunea e total diferita. Oricum eu iti apreciez raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Atunci cand faci dragoste, nu mai arzi de nerabdare sa treci peste preludiu, de dinaintea actului sexual in sine, ci adori sa le savurezi.In timpul actului sexual, nu te gandesti sa termini cat mai repede, ci iti doresti sa prelungesti acele clipe.A face dragoste inseamna a face sex cu dragoste, in timp ce a face sex, se rezuma doar la satisfacerea unor nevoi pur biologice. Dragoste faci cu trupul si cu sufletul, sex faci doar cu trupul.
In realitate, diferenta dintre cele doua, reprezinta si pentru mine un soi de enigma, a carui mister nu am reusit sa il elucidez inca!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e ceva mai romantic, cu saruturi si mangeri tandre asa cum vezi in telenovele. Sexul e ceva mai salbatic, cu mai multa actiune, mai multe pozitii, cum vezi in filmele porno.

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu imi plac filmele xxx. laughing Dar imi imaginez cum ar fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Nici nu am sugerat ca iti plac. Oricum, cred ca la 14 ani ai tai te-ai uitat cel putin o data la un film xxx.

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Draga curlyyy... M-am uitat o singura data cand eram mai mica si mi s-a parut maxim de scarbos era ceva (tv 1000 ) In fine... oricum nu mai vreau sa ma mai uit. E SCARBOS laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Deci stii cum e sexul. Te admir ca nu te uiti la filme porno.

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Sunt flatata laughing) si inca o data scarboss laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Probabil ai vazut sex intre oameni grasi sau intre femei ca daca erau barbati cu patratele nu mai era sa scarboslaughing

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) Asa e laughing) Numai patratele visez si eu laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Eh, suntem adolescenti, visam la tot felul de nebuniihappy

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Corect. Poate visam si ce nu ar trebui sa visam la varsta noastra... Mai ales eu laughing) Opaaa laughing) rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Tu nu te uti la filme xxx, tu le visezi, a?laughing
Las' ca si eu visez multe, cum vad o fata draguta deja ma vad impreuna cu ealaughing

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Si eu cand vad un motan as sari pe el laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Inseamna ca ai problemelaughing

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Ce fel de probleme? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Mintale, hormonale, nu stiu.
Glumesc, eu am probleme mai mariwinking

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Cu ce? Ia zi tu draga curlyyy ce probleme ai ca incep sa te descos si dupa sa te cos la loc laughing)) (hai ca tin secretele foarte bine ) laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Nu pot fii fericit, ma simt singur, e mai complicat.

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

Saracutul de tine >big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Strange-ma la pieptul tau.

| SimonaQs explică (pentru anonim_4396):

big hug Te simti mai bine sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaQs):

Putin.sad
Cred ca am nevoie de mai multhappy

| τττ a răspuns:

Bună.
Sexul este doar de plăcere, nu că ar fi dragoste între parteneri.
Dragostea semnifică tot sex, dar între cei doi parteneri să existe dragoste pură.
Pa, pa.

| Voidwithin a răspuns:

De la dragoste se ajunge la sex sau invers laughing.

| Victor7boy a răspuns:

Buna! Diferenta este urmatoarea:
DRAGOSTE faci doar cu iubitul tau (pentru. ca esti fata)si o faci din placere. Dragostea include:sarutari, miscari tandre si in rest stii tu.
SEX faci doar pentru bani si din placere.
Funda?

| BoggyP a răspuns:

Dragostea implica automat sentimente de iubire, pasiune, emotie in general pe cand sexul e cv pe care il faci fara sa simti nimic

Răspuns utilizator avertizat
| Walve a răspuns:

Dragostea o fac persoanele care se iubesc. Si sex alea care doar au nevoie de sex.

| RoLsKa a răspuns:

Sex fac doar "curvele".
Dragoste fac persoanele care se iubesc intre ele.

| SimonaQs explică (pentru RoLsKa):

Nu sunt de aceeasi parere. Esti prea dur nu neaparat daca faci sex esti curva happy. Oricum multumesc de raspuns

| SunnyDay88 a răspuns (pentru RoLsKa):

Tu ai avut vreodata vreun partener sau raspunzi asa din idei filosofice?

| anneannyy a răspuns:

Faci dragoste atunci cand este implicat si preludiul si mangaieri, alintari. Iar sex faci atunci cand treci peste preludiu si peste toate si te apuci de treaba. Poti sa faci sex si cu prietenul tau, iar asta nu te face curva, cum zice persoana de mai jos