| Adelina9990 a întrebat:

Heiii. O sa trec direct la subiect. Am parul saten deschis si il vreau spre blond inchis. adica sa il mai deschid la culoare. ce sa fac asa nu imi ard parul atat de tare? fara decolorant sau vopsea. ceva naturist daca se poate? mersii:d

Răspuns Câştigător
| KattyR123098 a răspuns:

1. Ceaiul din frunze de plante
Utilizarea oricarui ceai din frunze de plante este una dintre cele mai eficiente metode de decolorare a parului. Pune la fiert ceaiul, lasa-l sa se raceasca, apoi aplica-l pe par. Rezultatele nu vor fi imediate, insa dupa cateva aplicari diferenta va fi destul de vizibila. Pentru a fi sigura ca obtii nuanta pe care o doresti, aplica mai intai ceaiul pe partea din spate, pe cateva suvite. Astfel, daca culoarea pe care o obtii nu este tocmai ce ti-ai dorit, vei putea ascunde cu usurinta acest lucru.

Citeste mai mult pe: http://stil.acasa.ro/......88359.html Inotul
Inotul este un alt mod excelent si rapid care te ajuta sa iti deschizi culoarea parului, mai ales in timpul verii cand iti poti expune parul umed la soare. Acesta il va usca in mod natural, iar parul tau se va deschide treptat cu cateva tonuri.

Citeste mai mult pe: http://stil.acasa.ro/......88359.html Sucul de lamaie
Parul blond sau saten poate fi deschis in mod natural folosind sucul de lamaie. Amesteca sucul de la o lamaie cu doua cani de apa si aplica aceasta compozitie pe par. Ai grija insa sa pui cantitatea de apa optima, deoarece lamaia are tendinta de a usca parul si de a-l face mult mai fragil. Utilizeaza acest amestec cateva zile la rand, iar rezultatele vor aparea rapid. Poti sa incerci, de asemenea, si un amestec de suc de lamaie cu ulei de masline. Aceasta solutie trebuie insa sa o aplici pe par prin masare si sa o lasi sa actioneze cel putin 30 de minute.

Citeste mai mult pe: http://stil.acasa.ro/......88359.html Florile de musetel
Pentru decolorarea parului poti folosi chiar si florile de musetel. Umple o jumatate de ceasca cu flori de musetel, apoi adauga-le intr-un litru de apa fiarta si lasa-le in aceasta o jumatate de ora. Strecoara apoi ceaiul si aplica-l pe parul tau si las-o sa actioneze 15 minute. Repeta acest proces de 10-20 de ori, in functie de nuanta pe care vrei sa o obtii.

Citeste mai mult pe: http://stil.acasa.ro/......88359.html

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește vopsea naturală din plante, Henna.
Pa, pa.

| aDEeLAa a răspuns:

Cu nuantatorul sau samponul coloran ai incerca?

| aDEeLAa a răspuns (pentru aDEeLAa):

Incercat*

| aDEeLAa a răspuns (pentru aDEeLAa):

Scuze am o troblema cu,, t''-ul...

| aDEeLAa a răspuns (pentru aDEeLAa):

Problema * (imi cer mii de scuze! ti-am umplut pagina cu corectari ) ps :si lamaia mege pentru deschiderea culorii...

| laura81 a răspuns:

Daca mergi la un salon care foloseste produse profesionale nu ti se va arde parul si vei avea o nuanta frumoasa.

| CoolAlice a răspuns:

Ceaiul de musetel deschide putin culoarea, dar cred ca vrei ceva mai mult de-atat. Si eu ma clateam cu ceai de musetel inainte sa incep sa ma vopsesc si imi dadea reflexe blond-rosiatice pe parul saten natural.