| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU! La cat timp pot sa fac un test de sarcina? Pot la 3 zile de la actul sexual?(a fost prima data, a fost imprevizibil si a introdus-o fara prezervativ iar dupa a pus repede dar nu a ejaculat in mine nici cu prezervativul. Imi fac griji degeaba?)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul il poti face la minim 21 de zile de la contactul sexual, din prima urina de dimineata. La 3 zile, va fi 100% negativ. La 7 zile, doar una din 100 de femei insarcinate testeaza pozitiv, deci posibilitatea de a obtine un rezultat fals negativ este uriasa.
Nu iti faci griji degeaba, primul contact sexual are risc mare de sarcina. Fiind fara ejaculare, probabil ca riscul nu depaseste 25%, dar riscul asta nu este deloc mic cand nu doresti o sarcina.
Din pacate, va trebui sa ai multa multa rabdare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a scapa de stresul care te macina in privinta unei sarcini poti apela la o analiza de sange dar cel mai devreme numai dupa trecerea a minim 8-10 zile de la data ultimului act sexual. In baza cunostintelor stiintifice si medicale se cunoaste faptul ca hormonul de sarcina hCG este produs DOAR de PLACENTA si producerea hormonului incepe din momentul implantarii ovulului fecundat in ENDOMETRU adica din momentul NIDATIEI. Deoarece nidatia se produce de obicei dupa trecerea a circa 7-9 zile din momentul fecundarii ovulului, producerea si aparitia acestui hormon hCG in sange se poate testa sigur si garantat, cel mai devreme dupa trecerea a minim 10 zile de la data intretinerii ultimului sex. Deci este cea mai apropiata data de dupa sex in care se poate efectua testul de sarcina prin identificarea hormonului in sange printr-o analiza efectuata in cadrul unui laborator de analize medicale. Determinarea hormonului de sarcina acasa in urina, necesita trecerea unei perioade mai lungi de timp deoarece CONCENTRATIA MINIMA DETECTABILA de hormon hCG se realizeaza dupa trecerea a minim 21 de zile numarate din momentul OVULATIEI. Producatorii de teste de sarcina se intrec care mai de care in minciuni prin care "asigura" utilizatorii ca testul se poate face dupa 14 zile insa majoritatea accepta (este trecut intre paranteze) ca pentru un rezultat considerat corect/valid testul se poate efectua numai dupa trecerea a minim 21 de zile DE LA OVULATIE. Insa in cazul unui CICLU NEREGULAT acest moment al OVULATIEI este imposibil de determinat fara efectuarea in prealabil a unui TEST DE OVULATIE. In consecinta testele efectuate mai devreme nu pot fi luate in considerare deoarece rezultatele obtinute se considera ca fiind GRESITE, nu sunt VALIDE. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu are rost sa faci test de sarcina.

| AllyAllina a răspuns:

Nu inteleg ceva. Nu si a dat drumul in mine nici cu prezervativ. Doar a introdus o fara. De ce as putea ramane insarcinata?