| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU! Va rog frumos sa ma ajutati. Acum 4 zile am avut primul contact sexual(am 18 ani) cu prezervativ. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca inainte de penetrare am facut sex uscat(adica fara penetrare,doar frecare) si iubitul meu a ejaculat la baie,apoi s-a spalat,deci nu a mai ramas sperma. Peste putin timp iubitul meu a introdus o fara prezervativ si dupa a pus (si nu a ejaculat in mine desi avea prezervativ). Sunt ingrijorata de faptul ca a introdus o pentru cateva secunde fara prezervativ(pana m a dezvirginat). Exista riscul unei sarcini? Nu inteleg de ce ar exista din moment ce nu a ejaculat in mine. Va rog sa mi dati raspunsuri clare. Si ma gandeam sa fac un test de sarcina, la cat timp merge?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista risc de sarcina, fiindca ai avut contact sexual neprotejat, fara ejaculare. Lichidul preejaculator contine spermatozoizi, chiar daca el a urinat si s-a spalat dupa ejaculare si, dupa cum stii, contactul sexual de dezvirginare are risc maxim de sarcina. Daca el este sigur ca nu a ejaculat, poti accepta un risc de sarcina de cam 25-30% (mai mic un pic daca erai in ultimele 5 zile ale ciclului menstrual). Un test de sarcina poti incerca, dupa minim 21 de zile de la contactul sexual, din prima urina de dimineata (daca este negativ il repeti dupa inca 3-4 zile in aceleasi conditii)

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu ramai asa de usor insarcinata, deci poti incepe prin a te relaxa. Un test de sarcina, nu e tot timpul relevant, pentru ca iti poate da un rezultat fals-pozitiv/fals-negativ. Daca nu o sa ai intarzieri de ciclu, nu are rost sa te stresezi.

| AllyAllina a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Peste cateva zile ar trebui sa-mi vina. Daca nu imi vine ori doamne fereste am ramas, ori se mai deregleaza dupa primul contact?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru AllyAllina):

Relaxxx,trebuie sa iti vina normal si oricum daca iti intarzie,nu te stresa,nu ramai insarcinata asa usor, mai ales daca nu a ejaculat inauntru. Iti zic din proprie experienta, am avut multe contacte sexuale fara prezervativ, si nu am lasat nici o fata insarcinata. Nu te mai gandi, totul o sa fie bine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AllyAllina):

Daca sexul s-a produs inainte de urmatoarea menstruatie cu 7-9 zile (deci ciclul tau este regulat) in acest caz teoretic se poate considera ca si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin in aceasta perioada POSIBILITATEA/PROBABILITATEA de formare a unei sarcini este aproape IMPOSIBILA. In acest caz poti deveni foarte linistita deoarece in proportie de 98% menstruatia se va produce fara nicio discutie aproximativ la data calculata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poate exista un risc deoarece INTOTDEAUNA dupa ejaculare ramane in uretra lipita de pereti acesteia o oarecare cantitate de sperma care dupa 5-15 minute se fluidizeaza si invariabil se va scurge/prelinge involuntar din penis fara sa-l simti. Daca ai fost in perioada fertila sau la ovulatia acea cantitate chiar si infima de sperma poate ajunge in vagin in acea scurta penetrare de cateva secunde si aceasta poate contine zeci sau sute de mii de spermatozoizi. Deci de aici provine riscul. Dar pentru a lua nastere o sarcina este OBLIGATORIU sa fii in PERIOADA FERTILA pentru a exista posibilitatea sa fie si un OVUL VIABIL. In caz contrar formarea unei sarcini este pur si simplu IMPOSIBILA. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Exista risc de sarcina, daca erai in perioada fertila, pentru ca in urma primului act sexual au ramas spermatozoizi pe canalul penisului care puteau sa fie goliti in vaginul tau, in timpul celui de al doilea act sexual.