| AliceFirea a întrebat:

Helllppp. Mi-a venit ciclul doar 4 ore, acum nu-mi mai curge nimic. Contact sexual am avut aseara. Am făcut un test de sarcina acum 1 saptamana, (negativ) (dupa ce am avut contact sexual). Ce credeti ca ar putea fi? Am avut si o candida pe care am tratat-o acum două săptămâni

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Testul se face cam la doua-trei saptamani dupa un act sexual neprotejat. Daca l-ai facut imediat dupa un act sexual neprotejat, este irelevant.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi la medic

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti, sa nu te mai stresezi si nici sa nu te mai ingrijorezi cu totul inutil si lipsit de sens. Sangerarea menstruala se desfasoara de obicei ''fractionat'' cu o anumita intermitenta si din acest motiv apar si pauze mai scurte sau mai lungi in care nu mai curge sangele (pe moment).
In urma actului sexual care a fost intretinut de fapt in ULTIMA ZI a ciclului menstrual care s-a terminat ieri, sau chiar in PRIMA ZI a noului/actualului ciclu menstrual formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA, asta fiind stabilit foarte precis stiintific si medical.
Testul de sarcina l-ai facut ABSOLUT INUTIL, ILOGIC si mai ales IRATIONAL in momentul precizat, fiindca testul de sarcina se face intotdeauna numai DUPA si in niciun caz INAINTE de a intretine un act sexual neprotejat.
In concluzie se poate afirma fara nicio retinere ca este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata, iar in privinta menstruatiei nu ar trebui sa ai niciun motiv de ingrijorare, sangerarea va porni si se va si desfasura in mod normal asa cum esti tu obisnuita. Multa sanatate!

| AliceFirea explică (pentru corbulalbrosu):

Stiu ca testul de face dupa actul sexual. Dar și atunci inainte de test am avut contact sexual.

| AliceFirea explică (pentru AliceFirea):

Am avut contact sexual si am observat ca menstruatia cea din luna trecută m-a ținut doar 3 zile, ceea ce nu mi s-a mai intamplat. Asa ca acum o saptamana am facut si un test,( negativ)

| InOrOut a răspuns (pentru AliceFirea):

Nu ca as fi mare expert dar, testul de sarcina nu se face si el dupa vreo luna de cand ai avut contact? Crezi ca se formeaza bebele in 1 saptamana?

| Teo29 a răspuns:

Folositi prezervativul daca asa pe viitor, daca ati facut-o neprotejat riscul exista mereu!