| maria1723 a întrebat:

Hello. Am intalnit un tip la o intalnire cu prietenii care are iubita, insa simteam ca tot vrea sa discutam. Faza e ca si eu am o relatie la distanta insa iubitul meu m-a tot mintit, si simt ca e imatur si ca nu isi doreste relatia asta asa mult precum imi doresc eu. Am avut multe discutii de mutat impreuna si mereu zice ca vedem ce o fi, desi eu eram dispusa sa ma mut la el in oras si nu si-a dorit. Lucrurile astea s-au adunat si m-au facut sa ma simt atrasa de un alt barbat care e foarte atent si cu care m-am distrat foarte tare in seara aia, asa cum niciodata nu m-am distrat cu iubitul meu. Am dansat toata seara si am vorbit foarte mult insa nu au existat apropieri pentru ca amandoi eram contienti ca avem relatii. Am vorbit de relatii, insa eu nu am zis prea multe detalii despre mine, el mi-a spus ca nu se simte inteles si sustinut in relatie mai ales ca lucreaza mult pentru visul si ca ii e greu sa renunte pentru ca stie ca ar face rau partenerei. Se vedea ca e atras de mine, insa am mentinut distanta, insa nu puteam sa nu observ cat de atent e cu mine si sa ma protejeze sa ma faca sa rad si sa dansam impreuna… ma simt ciudat ca ma simt atrasa de altcineva, dar eu chiar imi doresc sa ma asez la casa mea, avand in vedere ca am avut mai multe relatii serioase care nu au fost de succes, insa iubitul meu nu a avut nicio relatie serioasa si simt ca uneori e intr-o continua cautare si nu stie cum sa se comporte ca sa ma faca sa ma simt femeie. Mereu trebuie sa iau initiativa. Nu ma simt feminina. Dar dupa seara in care am stat cu tipul ala ma simteam asa de frumoasa si respectata. Eu si cu el nu am mai vorbit de atunci deloc, insa vor mai fi ocazii cand sigur ne vom intalni. Chiar nu stiu ce sa fac, mentionez ca suntem de un an jumatate impreuna si ca nu s-au produs prea mult schimbari pentru ca ne vedem o data pe luna. Iar atunci cand incerc sa comunic cu el si sa ii spun ca ma simt deconectata se supara si imi spune ca nu se simte inteles.el nu prea comunica si nici nu prea stie ce vrea de la relatia asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fii cinstita si corecta si rupe relatia veche, care oricum nu mai merge, incepand o relatie noua, fara sa ai nimic pe constiinta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa nu confunzi dorinta de socializare/distractei si personalitatea extrovertita a cuiva drept motiv pentru inselat.

,, Am vorbit de relatii, insa eu nu am zis prea multe detalii despre mine, el mi-a spus ca nu se simte inteles si sustinut in relatie mai ales ca lucreaza mult pentru visul si ca ii e greu sa renunte pentru ca stie ca ar face rau partenerei. ''
Nici asta nu este o invitatie pentru inselat, desi observ ca tu asa interpretezi.

Te sfatuiesc sa te desparti de actualul si sa lucrezi la propria persoana, sa cantaresti ce a mers ok si ce nu, ca sa stii mai bine pe viitor.Sa sari pe partenerul altei femei este pur si simplu un mare NU si denota ca nu esti ok nici pe plan emotional nici pe plan psihologic.Nu cred ca ti-ar placea sa te afli in aceeasi situatie, deci da dovada de bun simt si intelepciune.

| Xox0 a răspuns:

Ce a facut tipul asta cu tine se numeste love bombing.
Toata atentia lui a fost pe tine, culmea, oare gagica-sa nu stie ce are acasa? Crezi ca esti prima fata cu care face asta?
Tipul asta de om... Care te alureste ca o duce rau, nu se simte inteles si cu toate astea isi sacrifica fericirea pe macelarita de suflete, gagica-sa, iar tu, fiind topita de acum, il lasi sa faca jocul love bombingului in a carui plasa te afunzi si mai mult. Daca ii propuneai un quickie, ar fi zis nu?

Experienta asta te-a ajutat sa realizezi ca relatia ta nu e de tine si ar cam fi vremea sa pui stop. Tu cu iubitul tau te vezi o data pe luna, ok? De unde stii ca nu te inseala? Si raspunsul legat de relatia voastra l-ai primit cand i-ai propus sa va mutati impreuna. La ce sa mai astepte? Si mereu asculta-ti instinctul. Instincul iti spune ca el e in cautare de o femeie ideala si ca tu esti pusa pe asteptare. Esti femeie si numai uita-te pe site-ul asta cati baieti/barbati cauta fete sa iasa macar la o intalnire. Nu mai pierde timpul. Preia drept standard tipul de om pe care l-ai intalnit la petrecere si porneste in cautarea lui.

| florin343 a răspuns:

Numai faptul ca tu ai iubit si stiai ca el are iubita si in continuare te-ai apropiat de el spune cat de mult iti pasa de relatia ta si de iubitul tau, aproape deloc, asa ca mai bine desparte-te de el