| dulcikata17 a întrebat:

Hello! Am si eu o intrebare: Am facut sex in a 3a zi de ciclu(vineri)(menstruatie diminuandu-se foarte mult)cand a inceput a ma penetra am simtit o usturime si o arsura incredibilă.(oare din cauza ca inainte de a-mi veni ciclul sa fi avut candidoza)? Am mai incercat sa fac sex azi(duminica)si am simtit la fel! Nici nu se putea permite penetrarea (atât de tare ma ustura si simteam parca ma ardea). Oare ce m-ar putea ajuta? Sa fiu mai relaxata

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Candida inca exista, daca usturimile sunt inca persistente.
Tremina tratamentul de candida, dar de data asta fa-l corect cu masuri de igeina riguroase si cu sex interzis, pana la vindecarea completa, ca risti sa te tot reinfectezi, daca continui sa ai sex in acest fel.

| corbulalbrosu a răspuns:

La intrebarea ta : 'Oare ce m-ar putea ajuta?'' raspunsul este cat se poate de simplu si anume : poti opta sa te prezinti cat mai urgent ori la ginecologie pentru a fi consultata si astel sa ti se stabileasca motivul concret care iti afecteaza vaginul, sau sa te prezinti la un laborator de analize medicale pentru prelevarea unei probe de secretie vaginala si de urina si analizarea lor pentru a stabili daca exista vreun agent patogen si de ce natura este acesta pentru a se putea stabili de ce natura este infectia. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Usturimea si arsura pe care le-ai avut sunt din cauza candidozei nevindecate. O perioada de timp nu mai faceti sex pentru a se vindeca candidoza pe care o ai. Este spre binele vostru.

| ggalilei a răspuns:

Dacă te ustură ca și cum te-ar arde acolo, e foarte posibil să fi luat vreo boală venerică. Sau să ai vreo infecție acolo jos. Mergi la doctorul de familie, sau dacă vrei să nu afle părinții tăi du-te la un cabinet particular de ginecologie. Până atunci, încearcă să te cureți cu ceai de mușețel, dar nu cred că scapi fără doctor. Și dacă te ustură doar când încerci să faci srx, soluția e simplă : nu mai fă sex până nu rezolvi problema.