| AleSasha09 a întrebat:

Hello, deci...am cunoscut pe cineva acum cateva luni. Am stabilit ca ramanem la stadiul de friends with benefits sau cum vreti voi sa le spuneti, si asta pentru ca el a iesit recent dintr-o relatie si a fost mai ciudata treaba. In ultima perioada am inceput sa petrecem foarte mult timp impreuna, a devenit super atent si dragut, are grija de mine, am inceput sa ne afisam impreuna foarte mult. Ideea e ca nu stiu ce sa cred si nu stiu daca ar trebui sa il intreb cum suntem pentru ca incep sa am sentimente, si probabil daca nu e nimic mai mult decat ce a fost pana acum daca deschid subiectul si avem discutia o sa se incheie toata treaba. Plsss help!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ati stabilit sa ramaneti prieteni cu beneficii, este bine sa ramai la acest stadiu, pentru ca asa este corect.
El trece printr-o perioada dificila acum si faptul ca tu vii doar dupa cateva luni si-i spui ca ti-ai schimbat parerea, indragostindu-te de el, s-ar putea scurt sa te paraseasca.
Lasa-l pe el sa faca pasii in directia asta, lasa-l pe el sa-ti spuna ce are pe suflet, daca treburile merg spre bine, de ce ai vrea sa strici acest lucru, doar pentru ca nu mai ai rabdare cu el? Sau te-ai hotarat sa ceri mai mult, chiar daca ai acceptat alte conditii cu buna stiinta?
Ai rabdare cu el si fii fata de cuvant, intelegerea este de: "prieteni cu beneficii" pana el isi va dori sa schimbe acest statut.

| AleSasha09 explică (pentru Violleta2022):

Mersi, sincer asta imi doream sa aud!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tu de fapt doresti un iubit si o relatie stabila, in nici un caz o prietenie dezinteresata cum este cea denumita prietenia cu/fara beneficii. Intre cele doua situatii este o diferenta cum s-ar spune "de la cer la pamant" fiindca prietenia fara beneficii presupune lipsa sentimentelor de dragoste si iubire. Sanatate!

| AleSasha09 explică (pentru corbulalbrosu):

Da, imi doresc o relatie cu el, am zis clar ca incep sa am sentimente. Si asta e problema ca nu stiu daca ar trebui sa discut lururile cu el sa vad care e parerea lui, sau pur si simplu sa las lucrurile sa decurga de la sine

| Mejdej a răspuns:

Eu nu inteleg daca tu simti ceva pentru o persoana du-te si fa pasu nu mai sta. Acuma tu stii daca simti ceva pentru (grjja toti baieti is ok pana cand obtin ce isi doresc), asa ca mai cunoasteti-va mai mult si atunci ai sa vezi singura daca merita sau nu.

| AleSasha09 explică (pentru Mejdej):

Daca ar fi fost doar de obtinut ce vrea era dragut la inceput si acum isi schimba atitudinea, dar e eact invers, la inceput era ok, dar acum deja e din ce in ce mai schimbat (in bine) si asta ma face sa cred ca isi doreste altceva

| anonimus123456789102000 a răspuns:

Daca a fost dulce cu tine etc, te place draga mea. Sari pe el sa nu iti scape :*