| anonim_4396 a întrebat:

Hello, sunt foarte foarte dezamagit de mine, toata lumea spera la o viata buna, la un viitor mai bun cu o familie etc, iar eu mi-am distrus viitorul inainte sa inceapa si acum nici nu imi mai pasa de ziua de maine, cel mai tare ma doare cand ma gandesc cum eram inainte si cum am ajuns acum... mi-e dor de viata mea din inainte cand eram bine si nu aveam nici o problema si aveam oamenii alaturi, incet incet am inceput sa ma schimb si sa devin din ce in ce mai retras, m-am indepartat foarte mult de prietenii si de toata lumea si am inceput sa ma pierd ceea ce fac si acum, am ajuns din ce in ce mai rau, acum sunt mereu singur si nu fac nimic, numai pot m-am saturat de viata asta dar tot nu pot face nimic oricat as vrea, ce imi doresc cel mai tare nu ar fi neaparat oameni, ci sa fiu din nou fericit, fericirea numai exista nici daca as primi o stea tot nu as fi fericit. Vreau sa zambesc din nou si sa ma bucur mult mai mult de lume si sa apreciez si mai mult unele lucruri, in prezent nu stiu ce vreau sa fac azi imi doresc ceva maine altceva dar un lucru stiu sigur ca vreau sa fiu fericit iar. Toata tristea mea e in mare parte din cauza gandurilor care nu ma lasa sa fac nimic si imi tot zic lucruri negative si rele. Cum as putea sa trec peste gandurile astea? (de la depresie si anxietate) Cum as putea sa fiu iar bucuros de viata si sa o apreciez mai mult? Cum as putea sa imi gasesc niste oameni potriviti cu care sa ma distrez impreuna si sa radem, glumim. Va multumesc pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să înlături gândurile negative și să îți fixezi prioritățile.
Dacă simți că te ajută cu ceva poți apela și la un psiholog.

| MPersephone a răspuns:

Aha. Si cine te opreste sa iti schimbi viziunea asupra vietii si sa intorci totul in beneficiul tau?
Cum iti schimbi viata? Iti pui un scop si il indeplinesti. Nu e deloc usor, e migalos, dar crede-ma, merita. Dar sa stai si sa te plangi si sa nu te directionezi spre pozitivitate duce la regres. Cand te ridici si esti sigur ca esti pregatit sa faci o schimbare, cand vei inceta da te plangi, atunci scrie-mi si voi incerca sa te ajut.

| elaventurero a răspuns:

Tu decizi când sa fii fericit și când trist. Așa că just do it!
Nu poți spera la o altă viață mâine dacă tu azi nu faci nici un pas oricât de mic.
Incepe cu ceva mărunt zilnic.
De exemple 20-30min de citit zilnic dintr-o carte, 2-3km de alergare zilnic, 20-30 de flotări zilnic. Fă Orice îți place ție și fa-o cat mai des!

| UnholySaint a răspuns:

Uita-te la niste filme de comedie, asculta muzica cu mesaj pozitiv, incearca sa te concentrezi pe alte lucruri si cu timpul o sa iti revii.