| dulcikata17 a întrebat:

Hello TPU! Am o mare problema: am avut ciclu pe data de 11-13 mai și dupa șapte zile de pauza fiind deja la a 3a cutie am inceput sa iau belara, am deja luate 4 pastile, am întreținut relații intime și și-a dat drumul in mine.Sunt îngrijorata pot sa rămân însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in ultimele 2 ciluri menstruale ai folosit pastilele anticonceptionale (AC) Belara si acum esti deja la cel de-al 3-lea blister/folie, de pe care prima pastila AC a fost administrata in mod corect adica dupa trecerea celor 7 zile de pauza (adica incepand cu a 8-a zi), in acest caz in organismul tau s-a instalat protectia contraceptiva TOTALA adica de 100% inca din ciclurile anterioare. Trebuie sa intelegi/sa constientizezi faptul ca : in cazul tau, daca intotdeauna toate pastilele AC au fost mereu administrare corect, adica zilnic, cam la aceeasi ora mereu, fara sa fi uita vreodata vreo pastila si daca intre folii/blistere a fost respectata pauza de 7 zile, in acel caz TU esti 100% protejata d.p.d.v. al contraceptiei, incepand din momentul in care ai folosit cea de-a 8-a pastila AC de pe PRIMA FOLIE si aceasta protectie se va mentine mereu, in mod continu IN FIECARE ZI din viitor, pe intreaga perioada cat vei folosi aceasta metoda de protectie contraceptiva. Rezulta ca absolut toate contactele sexuale pot fi terminate prin ejacularea spermei in vagin fara nicio retinere de fiecare data in orice zi a ciclului, pe intreaga perioada cat vei folosi aceste pastile. Multa sanatate!

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Don't worry there's no sugar just pleasurewinking