| popescucarmen43 a întrebat:

Am si eu o mare problema! Mi=a venit ciclu pe data de 3 martie 2018 si pe data de 21 am inceput a lua anticonceptionale BELARA prescrise de doamna doctor din cauza unei dereglari de ciclu, am uitat sa iau o pastila pe data de 3 aprilie 2018 si nu stiam ce sa fac asa ca am trecut peste si am inceput a lua in continuare, pe data de 5 aprilie 2018 am intretinut relatii intime si ciclu ar trebui sa-mi vina dupa calculele doamnei doctor pe data de 9-10 aprilie 2018.VA ROG ENORM DE MULT SA-MI SPUNETI DACA SUNT IN PERIOADA INFERTILA SAU NU.MOR DE INGRIJORARE CA AS PUTEA RAMANE INSARCINATA

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca vei preciza cat timp a trecut ca numar de ore intre ultima pastila AC care a fost administrata in mod corect si momentul folosirii urmatoarei pastile adica a celei uitate sau sarite peste ea? Fiindca in cazul in care, daca au trecut mai multe de 24 de ore de ''intarziere'' intre acele 2 pasile AC, in acel caz exista posibilitatea ca ovarul sa fi reusit sa elibereze ovul care in acel moment era deja practic format. Si daca la sfarsitul sexului intretinut in data de 5 Aprilie a fost ejaculate sperma in vagin, formarea unei sarcini devine posibila. Insa nimeni nu ar putea aprecia gradul de probabilitate. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

La ciclul tau de 30 de zile ai fost fertila intre 16 si 21 martie, iar ziua ovulatiei a fost pe 19 martie, utmatoarea perioada va fi intre 15 si 20 aprilie asta daca iti vine ciclul pe 9, deci erai in perioada infertila si cu sanse spre 0 de sarcina, mai ales ca ai luat anticonceptionale cel peste 7 zile.