| Petronela28 a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare
La anticonceptionalele pe care le iau am o saptamana pauza si in timpul asta trebuia să-mi vina menstruatia dar eu am vrut sa nu mai am ciclu luna asta si am inceput o alta tableta de pastile...am avut relații intime si si-a dat drumul in mine de vreo 2-3 ori si in acel timp am avut si eu orgasm... dupa 3-4 zile am observat ca sani au facut pietricica
E posibil sa raman gravida?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa folosirea celei de-a 21-a pastila AC, ai inceput sa-ti administrezi in continuare un nou set de alte 21 de pastile AC fara pauza intre ele, in acel caz se protectia contraceptiva deja existenta se mentine in continuare, fara a exista posibilitatea de a se forma sarcina in aceste conditii. Acel/acei noduli si-au facut aparitia in masa sanilor cel mai probabil din motive endocrine ori hormonale si nu din cauza ca ai procedat in mod descris. Menstruatia poate fi amanata astfel chiar de mai multe ori, insa ar fi indicat sa discuti si cu medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Ce fel de pietricica? Gravidă nu ai cum să rămâi, însă nu ştiu cât de ok e să faci ce ai făcut tu, cu anticonceptionalele.

| Petronela28 explică (pentru Necunoscut112):

Pai pitricica aia ca la inceput de crestere a sanilor, eu ii am micuți si am simtit ca ma dor ca nu mai puteam dormi pe burta..si simt pitricisa aia lateral la ambi sani.

| PurpleStardust a răspuns:

Dacă ai luat pastilele corect, șansele sunt foarte mici. Presupun ca durerea sânilor vine de la faptul ca nu ai facut acea pauza, pe viitor ar fi bine sa te consulti cu un specialist.

| Petronela28 explică (pentru PurpleStardust):

Deci este posibil să-mi fi aparut din cauza ca am oprit menstruatia? Dar problema e ca ma dor

| PurpleStardust a răspuns (pentru Petronela28):

Sigur. In caz ca dupa doua menstruatii durerea persista, consulta un mamolog.