| Unicum a întrebat:

Hello TPU! Am o situatie jenanta, am avut contact sexual 12 si 8 zile in urma cu prietena mea, am facut-o protejat. Azi ne-am vazut si mi-a zis ca deja de cateva zile a vomitat, are greturi si menstra ii intarzie deja a 7 zi. Nu stiu ce sa spun, poate vrea sa ma verifice, daca o sa raman cu ea? Aceste simptome sunt clare pentru o sarcina? Tin sa mentionez ca a lasat multe kg in ultimele 2 luni, aprox 6-7. Ce sa fac? Nu stiu cum putea ramane insarcinata, mereu am facut-o cu prezervativ, si n`am facut-o des, avem doar 7 ori. Tin sa mentionez ca eu, ca si ea avem cate 16 ani si ceva.

Azi dimineata s-a sculat si a vomitat, are greturi si senzatia de oboseala toata ziua.

3 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

Simptomele unei sarcini apar minim dupa 4 saptamani.e imposibil sa fie insarcinata, cred ca vrea sa te puna la incercare sau e paranoica doar. Poate daca ati facut-o acum o luna si ceva 2 luni..este posibil.Dar nu dupa 12 zile nu apar simptomele si daca v=ati protejat.thinking Aveti grija.PUP!

| Unicum explică (pentru OnlineZ):

Am facut-o si mai demult, putea sa fie si de mai demult insarcinata, am inceput viata sexuala cu 2 luni in urma, de atunci am facut-o de vreo 8-9 ori, mereu protejat, mereu am verificat daca e totul in regula, mereu am verificat prezervativul si totul era ok. Poate sa fie insarcinata din datile trecute cand am avut contact sexual. Maine cred ca vom lua un test de la farmacie pentru a scapa de acest stres, sa aflam daca e sau nu. Dar aceste simptome pot aparea de la cursul de slabire? A tinut 2 luni dieta, manca doar o data pe zi, foarte putin, in 2 luni a dat jos 8 kg aproximativ.

| OnlineZ a răspuns (pentru Unicum):

Luati un test...dar nu va bazati pe asta ..mergeti si la control e mult mai sigur!