| Unicum a întrebat:

Hello TPU! Am o situatie jenanta, am avut contact sexual 12 si 8 zile in urma cu prietena mea, am facut-o protejat. Azi ne-am vazut si mi-a zis ca deja de cateva zile a vomitat, are greturi si menstra ii intarzie deja a 7 zi. Nu stiu ce sa spun, poate vrea sa ma verifice, daca o sa raman cu ea? Aceste simptome sunt clare pentru o sarcina? Tin sa mentionez ca a lasat multe kg in ultimele 2 luni, aprox 6-7. Ce sa fac? Nu stiu cum putea ramane insarcinata, mereu am facut-o cu prezervativ, si n`am facut-o des, avem doar 7 ori. Tin sa mentionez ca eu, ca si ea avem cate 16 ani si ceva.
Azi dimineata s-a sculat si a vomitat, are greturi si senzatia de oboseala toata ziua. Cit costa testul de sarcina? In orice farmacie este? Nu ma va intreba nimic farmacista ca am 16 ani?

10 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Nu stiu sigur daca este insarcinata, totusi asumati-va riscurile. Asta e daca ati vrut sa o faceti happy Pana la urma aveti 16 ani, cum puteti fi asa de indiferenti. Putina mintestraight face Testul de sarcina se gaseste in orice farmacie cred eu si daca te va intreba ceva farmacista ce are? Ti-e jena sa spui adevarul? Dar cand te-ai culcat cu prietena ta nu ti-a fost jena nu? Totusi ai putea sa ii spui ca nu e pentru tine testul de sarcina. Si nu costa prea mult.

| Unicum explică (pentru yyyyy):

Pai da, suntem abia copii, aseara cand mi-a spus despre asta eram socat, am facut-o mereu cu prezervativ, mereu l`am utilizat cum se cuvine, cand il scoteam mereu il verificam, era totul in regula... o sa iau maine un test si o sa vedem, dar aceste simptome pot avea legatura cu slabirea? A slabit vreo 8 kg in 2 luni, am citit ca menstra si greturile, alea alea pot aparea si din cauza alimentatiei incorecte, ea manca o data pe zi, si atunci doar o felie de paine cu salam fiindca tinea dieta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna 12 si 8 zile mai si a lasat multe kilograme? De ce nu merge la medic? s-ar putea sa fie o toxiinfectie alimentara

| Unicum explică (pentru anonim_4396):

Adica odata cu 12 zile in urma si odata cu 8 zile in urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Unicum):

Sa nu mai stea si sa meaga la medic, oricum nu cred ca este insarcinata deoarece zici ca v-ati protejat, menstra ai poate intarzia din anumite motive, stres, dieta de slabire, administrarea unor medicamente si chiar imbolnavire, fuguta cu ea la medic prietene ca nu este de gluma

| Unicum explică (pentru anonim_4396):

Da, dar avem 16 ani, adica n`avem 18 si trebuie cu un parinte sau ceva de genul, si daca afla parintii ei deja ca nu mai e virgina e o problema, micuta dar oricum, dar daca le mai zice ca posibil ar putea fi insarcinata, nu stiu ce va fi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Unicum):

Mai fratelo, m-am referit la medicul de familie nu la cel ginecolog, trebuie sa-i faca un consult ca ar putea s afie bonlava nu insarcinata, ce nu intelegi? iar ginecologul nu are voie sa-i spuna parintilor nimic fara acordul ei

| Unicum explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, vom face maine testul de sarcina, si daca va fi negativ luni va merge la medic. Dar daca e insarcinata? Mi-e frica macar sa ma gandesc la asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Unicum):

Semnele care te anunta o posibila insarcinare ar trebui sa-i apara dupa 15-20 zile, daca vede ca vomita si ai este rau dati telefon la salvare nu mai stati sa se inrautateasca situatia

| Anonimus222222 a răspuns:

Ar fi putut fi prezervativul spart/crapat