| Oanaoni a întrebat:

Hello TPU. Cine mă ajută cu câteva răspunsuri? Încep așa: Menstruația mea din luna Aprilie a venit în intervalul de 11-13. În Aprilie a venit pe 11, în mai pe 12, în iunie pe 13. Iar azi, am 4 zile întârziere..problema este că sunt foarte stresată în acestă perioadă și mă consum tare,am muncit mult,nu prea mânac. O fi să nu îmi vină și de la stres?
Activitatea mea sexuală stă cam așa: În luna iunie am avut contacte sexuale protejate și neprotejate dar menționez -faptul că iubitul meu nu a ejaculat în interior ci doar în exterior, pe mine-. În luna iunie am fost fertilă din data de 22 iar pe 24 am avut contact sexual dar fără ejaculare iar ovulația a fost pe 27. O fi șansă să fiu însărcinată sau menstruația s-a dereglat și din cauza stresului și a oboselii nu mai vine? La câte zile de la întârzierea menstruației se face un test? Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

11apr. -11 mai = ciclu de 31 de zile;
12 mai - 12 iun. = ciclu de 32 de zile;
13 iun. - prezent (adica 14 iulie) = 32 de zile.

Pentru a determina durata ciclurilor si daca sunt regulate, este necesar sa le fi monitorizat macar 6 luni, dar chiar si cu aceste date minime, daca ciclurile tale respecta acelasi sablon de lungime de 31-32 de zile, inseamna ca urmatoarea menstruatie ar trebui sa apara in data de 14 iulie (marja de eroare +/- 1 zi, adica in mod normal 14-15), deci nu inteleg de unde aceasta intarziere din moment ce esti in grafic.
Daca folosesti o aplicatie pe telefon, asigura-te ca introduci datele corecte, din moment ce pentru calculare este necesara lungimea ciclurilor, iar aplicatiile folosesc lungimea standard de 28 de zile, care in cazul tau ar trebui modificata manual, din moment ce nu corespunde cu realitatea, ciclurile tale fiind de 31-32 de zile (vezi si tu lungimile din ultimele 6-12 luni pentru a determina lungimea corecta).
De altfel, nici ovulatia sau perioada fertila nu s-au produs atunci cand ai mentionat din moment ce aceasta a fost calculata pe un ciclu de 28 de zile, iar tu ai un ciclu de 32. Ovulatia se produce cu 14 zile inaintea initierii urmatoarei menstruatii.In cazul tau, folosesti urmatoarea formula:
32-14= 18.
Deci ovulatia s-a produs in ziua 18 a ciclului, adica pe 30 iunie, perioada fertila fiind cuprinsa intre zilele 26 iunie-1 iulie.

Avand in vedere ca nu exista nicio intarziere, ci mai ai 1-2 zile pana la sosirea menstruatiei, nu ai motive de ingrijorare momentan.

Te sfatuiesc sa te informezi corect cum se calculeaza durata ciclurilor si perioada fertila, astfel incat sa poti monitoriza totul fara probleme.

Multa sanatate!

| Oanaoni explică (pentru Floridori):

Eu am detaliile așa fiindcă așa îmi arata aplicația. Mulțumesc pentru că mi-ai explicat atât de clar și ușor de înțeles, pe internet am găsit zeci de metode de calculare dar pe.nici una nu am înțeles.o! Țin cont de sfat! Mersi! Doamne ajută să vină!

1 răspuns: