| ForWhat a întrebat:

Luna aceasta am avut menstruatia si a venit la o zi sau doua intarziere. Problema este ca aproape n-am avut deloc menstruatie. De obicei era abundenta iar acum cand si cand. De la ce ar putea fi? Nu am intretinut raporturi sexuale neprotejate in perioada fertila ci dupa, insa am fost atenta si ejacularea s-a produs in exterior.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform teoriei in cazul ciclurilor menstruale regulate care nu prezinta abateri mai mari de 1-2 zile in + sau in - probabilitatea de a se instala o sarcina este foarte mica si aceasta se poate intampla cu totul accidental din motive inca necunoscute.S-ar putea ca asa ceva sa se fi intamplat si in cazul tau deoarece este anormal ca menstruatia sa prezinta o atat de mare schimbare in modul de producere si manifestare fata de cele anterioare. Daca au trecut minim 10 zile de la data ultimului raport sexual ti-ai putea face un test de determinare a hormonului de sarcina hCG printr-o analiza de sange, la un laborator de analize medicale.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fara intentia de a te supara, in ciuda faptului ca nu mai esti o copila, faci sex dupa cum te-ai informat din gura lumii. Roaga-te sa fie o simpla intarziere, o simpla dereglare...

| ForWhat explică (pentru neutrino):

Fara suparare, dar am exclus o sarcina din start avand in vedere ca am precizat faptul ca nu am facut in perioada fertila ci dupa si stiu destul de clar care sunt perioadele in care se poate face neprotejat fara riscuri mari (inainte de a-ti incepe viata sexuala ar trebui sa te informezi bine) Multumesc de grija.

| neutrino a răspuns (pentru ForWhat):

Daca ai vizita o maternitate, atunci vei vedea multe tinere mamici care au facut sex ca si tine, crezand ca exista o anumita perioada in care nu sunt fertile, pentru ca asa au auzit si ele din gura lumii.

| Alcyon a răspuns:

Menstruatia mai variaza din punct de vedere cantitativ. Totusi, daca te simti cu musca pe caciula (stii ca ai facut sex neprotejat), ar fi bine sa-ti faci un test de sarcina. Din pacate, exista si menstruatia falsa.

| Antonicazuzuy a răspuns:

Am auzit că la unele persoane apar așa. Du-te la doctor, și el îți va spune ce trebuie să faci.