| dana20 a întrebat:

Hello tuturor. Vreau sa stiu si eu cum este treaba cu sarcina si menstruatia.Eu stiu ca atunci cand esti pe stop, daca faci dragoste si partenerul isi da drumul in tine nu ramai gravida.Este adevarat? Daca faci sex in a 2 zi de menstruatie si el isi da drumu ramai sau nu gravida? Eu stiam ca nu... voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E anatomie simpla.
Deci,in momentul in care iti vine ciclul,tu elimini un ovul nefecundat,il elimina organismul,eliminare insotita de hemoragie,de asta ai menstruatie in fiecare luna.
In paralel,un ovul nou-nout,ii ia locul.
Este extrem de mic si imatur,incapabil sa formeze un embrion,trebuie sa creasca.
In tot timpul asta, nu poti ramane insarcinata, ovulul fiind incapabil sa reziste la atacul spermatozoizilor.Nu exclude un procent de 5% sanse,sa ramai totusi insarcinata,e un procent care contine accidentele,intamplarile ghinioniste sau anomaliile unui ciclu.
Ovulul va creste suficient,o saptamana,doua,iar cand va ajunge la maturitate,tu vei fi in perioada ta fertila,cand poti ramane insarcinata foarte usor.
Ovulul va creste,in continuare,va imbatrani si se va sparge,moment in care din nou,nu poti sa ramai insarcinata.
Apoi,vei elimina acest ovul nefecundat, printr-o noua menstra, si va urma un altul.Si tot asa.
Asta e mecanismul,complicat si,totusi,extrem de simplu si logic.
Bineinteles,daca nu vrei copii,nu te sfatuiesc sa folosesti metoda calendarului,multe s-au trezit mamici din asta,dar e bine sa cunosti ce se intampla in organismul tau.
In concluzie, la ciclu, nu poti ramane insarcinata-dar nu uita ciudatenia de procentaj 5%!happy

5 răspunsuri:
| costel24ro a răspuns:

Raspunsul e da si nu! da ai citit bine! in general sansele sunt f mici in timpul sau dupa menstra, dar depinde de la femeie la femeie! cunosc cateva femei care au ramas in timpul menstrei, sau dupa...nu e ceva batut in cuie, e mai indicat sa nu risti, plus ca p stop va puteti alege cu infectii.si sa faci sex in a doua zi...deja cred ca e destul de abundent, cum te mai poti simti bine? cum poate el sa se simta bine? eu zic sa nu mai riscati.pentru binele la amandoi.sansele cele mai mici sunt dupa menstra, fara ejaculare inauntru, se poate si cu dar riscul e mai mare, cca50%.cu bine!

| dana20 explică (pentru costel24ro):

Nu este vorba de risc sau nu pentru ca suntem casatoriti.Eram doar curioasa cum este pana la urma cu chestia asta.Si da este abundent, dar ne-am simtit bine amn2. multumesc pentru raspuns

| costel24ro a răspuns (pentru dana20):

Cu placere!

| RxTx a răspuns:

Chemati vampirii la ospat laughing
acum cred ca ati umplut toata casa
o sa munciti 2 luni sa faceti curat

| dana20 explică (pentru RxTx):

Ce amuzant. daca nu ai de lucru stai in banca ta