| Alina001998 a întrebat:

Daca faci sex in ultima zi de menstruatie si partenerul isi da drumul in tine poti ramane gravida?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Probabilitatea de a ramane insarcinata in perioada considerata cu fertilitate foarte scazuta care tine din prima zi de menstruatie pana in ziua a 9-a, teoretic este de maxim 3-5% (in cazul unui ciclu menstrual considerat normal, cel de 28 de zile). Probabilitatea poate creste spre 25-30% daca sexul are loc chiar in ultima zi a acestei perioade (ziua a 9-a). Totusi v-as sugera ca intotdeauna sa folositi pe cat este posibil un mijloc de protectie.Multa sanatate.

| Xpressurself a răspuns:

Nu pentu ca atunci se elimina ovulul nefecundat. citeste despre menstruatie, ovulatie si metodele naturale de contraceptie.