| ccamsmmsms a întrebat:

Helloo! Am observat de dimineata ca mucusul meu cervical si-a schimbat culoarea. Este un fel de roz spre maroniu asa. Mie menstruatia trebuie sa imi vina maine... am dureri de sani de 4-5 zile si rareori dureri de ovare. Acest mucus cervical e normal? Ar trebui sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment, adica in ultimele zile/de terminare a ciclului menstrual NU poate fi vorba de mucusul cervical ci de secretia vaginala normala a carei cantitate se poate mari semnificativ cu cateva zile inainte de data de incepere a sangerarii menstruale. Este un proces fiziologic absolut normal sa se produca si sa se si manifeste in modul descris, fiindca cu o zi inainte de momentul inceperii menstruatiei propriu zise, din uter pot sa se scurga primele foarte mici cantitati de sange premenstrual, care prin procesul de amestecare cu secretia vaginala normala (leucoree), provoaca schimbarea culorii acesteia in una roz-rosiatica.
De asemenea : ''durerile de sani de 4-5 zile, si rareori dureri de ovare'', reprezinta semnele specifice simptomelor premenstruale care exista in timpul zilelor de dinainte de data de pornire a sangerarii menstruale propriu zise. In concluzie se poate afirma cu certitudine ca NU este cazul sa ai nici cea mai mica teama sau vreo urma de ingrijorare. Multa sanatate!

1 răspuns:
| ST_Vali_1998 a răspuns:

Nu