| amandinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

E normal sa am dureri de sani specifice durerilor de dinainte de menstruatie? Chiar daca menstruatia mea teoretic trebuie sa imi vina in 13 zile? Mi-am verificat si mucusul cervical si este destul de abundent, alb, cu o consistenta ca a unei creme asa, destul de gros, nu prea se intinde. Sa ma ingrijorez? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care apare si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori se datoreaza pur si simplu schimbarilor hormonale care se produc frecvent in organismul fetelor cu precadere in perioada varstei pubertatii cat si a adolescentei. In multe cazuri durerile pot sa apara si in urma modificarilor structurale interne a tesutului mamar.
De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si in cazul cresterii lor rapide in marime si volum, proces in urma caruia se produce intinderea destul de rapida, continua, permanenta si tot mai consistenta a pielii care acopera si sustine greutatea lor.
Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie provocata de apasarea suprafetei sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care este mult prea mic sau are forma si marimea incorecta. S-a constatat ca o forma si/sau o marime nepotrivita a cupei sutienului poate sa provoace o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului.
In cazul in care senzatia de durere este localizata in profunzimea sanului, in interiorul/in masa tesutului mamar, atunci se impune palparea profesionala a sanilor de catre medicul ginecolog ori de medicul senolog, in vederea depistarii unor eventuali noduli sau a adevaratului motiv care provoaca durerea sau disconfortul resimtit. Multa sanatate!

| amandinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. mie imi e teama sa nu fie semn de sarcina sau ceva

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic, nu astepta aici diagnostice, trebuie sa te consulte medicul.