| anonim_4396 a întrebat:

Helouu, acum cateva zile am facut-o pentru prima data cu iubitul meu, avem o relatie de 6 luni. Tin sa mentionez ca am 17 ani, am facut sex neprotejat iar el nu e sigur daca a lasat ceva in mine asa ca fiind speriata am luat pastila de a doua zi, am facut-o iarasi tot neprotejat iar dimineata m-am trezit cu dureri in zona intima. Nu stiam ce se intampla si eram foarte speriata. Am luat iarasi inca o pastila pentru a fi sigura ca nu ma risc la nimic, am inceput sa sangerez foarte putin iar durerile de jos au cam disparut si au aparut mancarimile. In timpul actului sexual nu eram uda, iar el forta cumva treaba, iar eu sunt de parere ca m-a afectat cumva, adica probabil m-a ranit acolo iar dupa doua zile de dureri se vindeca si d-asta am mancarimilaughing). Deci nu stiu daca e de ras sau de plans dar intrebarile mele sunt- Am mancarimi pentru ca se vindeca sau partea cea mai urata o boala prin transmitere sexuala?
Mentionez ca inca sangerez si inca am mancarimi. Help, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ceea ce este cu adevarat de plans este ca tu ai luat in decurs de cateva zile DOUA pastile de a doua zi.
Ca pe bomboane...
Nici nu am cuvinte sa descriu atrocitatea.

Durerea si disconfortul sunt absolut normale dupa dezvirginare si pot persista pe durata a catorva zile.

Cat despre mancarimi, poate fi vorba de o usoara infectie, candidoza, ceva de genul.Asteapta sa vezi daca simptomele se modifica in timp, in special daca pe langa prurit vei avea si secretii modificate ca textura, culoare si miros urat, sau daca apar si alte simptome.
Poate fi o infectie usoara, inclusiv una produsa de lipsa de lubrifiere si iritarea peretilor vaginali.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancarimile apar din cauza unor boli cu transmitere sexuala.
Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog si sa faci analize medicale. Pe toata durata tratamentului sexul este interzis.
Tratamentul se face concomitent cu baiatul, ca sa nu va reinfectati unul de la celalalt.
In ce priveste pastila de a doua zi, este considerata o bomba hormonala care este recomandata sa fie luata 1 singura data in viata din cauza efectelor sale negative foarte puternice. Din pacate, tu spui ca ai luat deja 2...sincer nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme vei avea pe viitro, incepand cu cilul mentrual care nu va mai veni regulat, samd.

| LoveSleep a răspuns:

Sa speram ca își vor face treaba și nu vei avea copii.

Nu ma refer la viitorul apropiat.

Ma bucura totuși faptul ca îți pasa de tine și te informezi inainte de a face ceva. Bravo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Două pastile de a doua zi luate în decurs de câteva zile. Sper că eşti troll.

| CravataAlbastra a răspuns:

Vad ca stii consecintele si vb despre ele, atunci de ce nu te-ai protejat? nici macar a doua oara...
si pastila aia de a 2 a zi nu se ia asa dupa ureche pentru ca e un boom de hormoni si iti poate afecta organismul. Cel mai bine du-te la medic ginecolog daca ti-ai inceput viata sexuala! si la 17 ani... nu vreau sa te critic dar nu ma bucura sa aud asemenea iresponsabilitati din partea fetelor care stau sa se coțăie in loc sa faca altceva la varsta de 17 ani. multa sanatate!

| Miuletz a răspuns:

1) Daca vrei sa ai copil la 17 ani continua sa faci sex neprotejat. Sau daca vrei boli cu transmitere sexuala continua fata draga! Poti ramane lejer gravida si daca o scoate la timp, in timp ce o face el oricum produce "precum" si nu e necesar sa ejaculeze in tine ca sa ramai gravida

2) Bine ca iti *** tu sanatatea sa nu poarte ala prezervativ sa se simta mai bine. Pastila aia se ia odata la juma de an cu un motiv. Ti-ai distrus hormonii si in cel mai bun caz o sa ai probleme doar cateva luni/ani, in cel mai rau caz pe viata.

MEREU partenerul tau trebuie sa poarte prezervativ, asta in cazul in care nu incercati sa faceti un copil. Doamne, si unii se intreaba de ce avem nevoie de educatie sexuala in scoli.

Sa nu mai zic de faptul ca tu erai in dureri, sangerai, nu erai nici uda si iubitul tau te forta? Stii ca sexul fortat se numeste viol nu? Si n-ar trebui sa te forteze vreodata sau sa faca ceva ce te doare. Ce dracu.

| Psihiatrie a răspuns:

Asta e d-aia de pe centura