| Name177 a întrebat:

Pe data de 1 ianuarie am avut un contact sexual neprotejat fara sa se termine in mine, s-a terminat afara dar pentru orice eventualitate am luat escapelle dupa 13 ore. Menstruatia imi venise pe data de 22 decembrie. Dupa ce am luat pastila am avut ceva dureri de cap specifice pastilei care trecuse. Pe data de 10 ianuarie am inceput sa sangerez cu dureri specifice de menstruatie care a durat 12 zile, aproximativ pana pe 22 ianuarie. Dupa asta aveam niste stari de oboseala, probabil de la atatea zile de sangerare. Dupa 24, 26, 34 si 37 de zile am facut teste de sarcina toate negative. De o saptamana si ceva sunt nervoasaa si mai gasesc scurgere alba pe lenjeria intima. Sa mi se apropie menstruatia sau sa fie altceva? Multumesc mult pentru orice raspuns si va pup! O seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza sangerarii menstruale foarte indelungate care s-a manifestat pe durata de 12 zile, s-a pierdut foarte mult sange si s-a instalat o stare accentuata de anemie care a provocat starile de oboseala. De asemene reiese faptul ca activitatea hormonala cat si ciclul tau menstrual au suferit o grava/severa dereglare. Fiindca toate cele 4 teste de sarcina au fost efectuate dupa trecerea celor minim 21 de zile si toate au avut rezultatul NEGATIV, reiese ca in organism NU exista hormonul de sarcina hCG si in consecinta in mod absolut sigur in uter NU exista o sarcina instalata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai dumnezeu stie cand iti va veni tie menstruatia.
Escapelle are atat de multe efecte secundare, ca nu mai poti aproxima nici o menstruatie sau ovulatie, pe urmatoarele 6-12 luni.
Foloseste prezervativul daca vrei sex, ca pe urmatoarele 12 luni, poti ramane insarcinata oricand.
Ori o a doua pastila Escapelle nu mai este recomandata sa iei, din cauza efectelor sale dezastruoase.

| Florinn125 a răspuns:

Datorită metodei tale contraceptive (pastila), organismul tău este ușor deranjat. De-aici schimbarile. Nu-ți face probleme, se apropie menstruația. Data viitoare folosește prezervativul, este cea mai sigură metodă pentru sănătatea ta.